Напусна ни големият актьор Филип Трифонов. Актьор и личност.
Режисьорът Стоян Радев пише в своя фейсбук профил: "Филип Трифонов беше скромен и безкомпромисен като вода сред артистичните напитки. И без да се споменава, беше важен, жизнено. Вулканът Фуджи над зелените листа издига се сам".
Кинокритичката Геновева Димитрова: "Филип Трифонов не е просто голям актьор, той е епоха в българското кино. Въпреки че напоследък не се снимаше много често и новото българско кино му е длъжник, Филип Трифонов присъства в съзнанието на зрителя, той не е забравен. Защото старите филми, в които играе, все още са живи и се гледат. Той наистина няма как да се побере в думата "актьор", защото беше изключително витален човек, чешит, много нестандартна личност, човек с изявена гражданска позиция.
Филип Трифонов се появява в киното през 1971 г. в новелата "Изпит" на Георги Дюлгеров. Това е общ дебют. Но филмът, който дава известност на Филип Трифонов и му позволява направо да нахълта в българското кино, е "Момчето си отива" на Людмил Кирков. Абитуриентът Ран с онова негово невинно излъчване и отнесен поглед, които го правят абсолютно уникален в нашето филмово пространство, той насища кадъра с една ефирна игра, без изобщо да се напъва... Харизматичен и мощен дори в епизодичните си появявания.
Филип Трифонов имаше много силно чувство за абсурд. Това се проявява и в театъра му. Повечето му постановки са свързани с абсурда. Неслучайно имаше силна връзка с Леон Даниел, в чийто филм "На чисто" той играе. Абсурдът присъства и в „Преброяване на дивите зайци“ от 1973 година на режисьора Едуард Захариев, по сценарий на Георги Мишев. Бих причислила и "Гардеробът" на Георги Дюлгеров..."
Силвия Чолева: "След 1990 година Филип Трифонов направи, заедно с Николай Гундеров, "Естествен театър". В програма "Христо Ботев" имаше рубрика. Той притежаваше невероятна способност за превъплъщение. В този "Естествен театър" той можа да се разгърне изцяло. Беше един от най-обичаните български актьори – публиката го обичаше."
Антон Митов: "Най-гениалният аутист сред актьорите – те са двама – той и Ицко Финци. Може да не произнесеш цял филм нито една реплика и да те запомнят, че си играл. Така уникално да мълчи... Присъствие – това беше Филип Трифонов. Този нежен гениален аутист. Страшно талантлив. Но трудно приемат у нас абсурда, абсурдът не е за всеки, хората не разбират този хумор, а абсурдът ни обгражда..."
Чуйте повече в звуковия файл.
В епизод 394 „Трамвай по желание“ среща своята публика с винаги неочаквания и многоочакван Филип Трифонов. Въпреки извънредните условия в страната, Фипо успя да извади на сцена своя спектакъл „Западна Германия, отечество мое“, във връзка с..
"Там, под стария храм" е най-новият роман на Слава Славчева, издаден като електронна книга. В него отново пътуваме назад във времето между действителни събития и художествена измислица, въвличаща читателя в разследвания на международни екипи, свързани..
В навечерието на 16-ата годишнина от първото издание на фестивала "Аларма Пънк Джаз" в "Нашият ден" се срещаме с Цветан Цветанов в един разговор за "различната" музика и нейната публика. На фона на музикалната пиеса "Отвъд картите на езика"..
На 8 май 2025 г. от 17:30 ч. във филиала на Художествена галерия "Кракра" в град Перник ще се състои официалното откриване на Форум на концептуалното изкуство . Събитието представлява мащабна експозиция, посветена на работата на мултижанровия..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография в чист вид, по думите на Михаил Белчев. Написана е в съавторство с Албена Атанасова и е побрала в..
"Човекът, който промени моя живот" се нарича изложбата, която ще се открие на 8 май в пловдивската галерия "Готи". С нея майсторът на ювелирното изкуство Владимир Буров, обучил поколения бижутери, за първи път ще представи творенията си от благородни..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg