Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

Кой има нужда от Ботевите послания днес

Културното наследство на Христо Ботев 173 години след рождението му и кой има нужда от посланията му днес?

Директорът на Националния музей „Христо Ботев“ в Калофер Ася Николова разказва повече за Ботев:

"На 6 януари 2021 година се честваха 173 години от рождението на един от най-великите синове на България – нейния гениален поет Христо Ботев. За съжаление фокусът към личността на Ботев от доста време се измества от други събития. Но без личности като Ботев и Левски, Каравелов и Раковски днес нямаше да можем свободно да празнуваме своите празници, да говорим на красивия си български език. Да си спомним на този ден, че Ботев е дал на България не само най-красивите си стихове и публицистика, а е отдал и живота си, за да я види свободна.

В днешно време трябва да правим разлика между това за какво е тръгнал Ботев с четата си и за какво ние днес искаме да воюваме. С това да бъдеш свободен идва голямата отговорност. Защото свободата, както я е разбирал Ботев, е преди всичко отговорност. Отговорност към това какво правиш, защо го правиш и какво ще оставиш след себе си.

Лошо е, когато превърнем националните си светини в клишета. Зад великите личности стоят обикновени хора, които са осъзнали своята роля в историческото развитие на народа си и са работили за това."

Разговора на Мария Мира Христова с Ася Николова и репортажа на Димитър Владимиров можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анка Костова

Небанковият финансов сектор у нас е в много напреднал етап на подготовка за еврозоната

Експерти от стратегическото и оперативно ниво на Комисията по финансов надзор (КФН) осъществиха посещение в Хърватската агенция за финансов надзор , като част от предприетите стъпки за реализиране на националния план за въвеждане на еврото в България. За опита на Хърватия в процеса на въвеждане на европейската единна валута и готовността на..

публикувано на 16.05.24 в 12:48

Раждаме ли се мениджъри, или се учим да бъдем такива?

Дали човек се ражда с дарбата да бъде ефективен мениджър, или се изгражда посредством обучение и практика? Този въпрос вълнува много мениджъри и собственици на бизнеси, търсещи начини за постигане на бърз растеж. Владислав Цветанов, доктор по икономика в катедра "Предприемачество" на УНСС и автор на новоизлязлата книга "Ръководство на ефективния..

обновено на 16.05.24 в 12:35

Карнавал на биоразнообразието в Бургас за поредна година

Пъстър карнавал на биоразнообразието е сред акцентите на "Зеления уикенд", организиран от Община Бургас в партньорство с Българска фондация Биоразнообразие. Тази петък, 17 май, за дванадесети път, центърът на Бургас ще се изпълни с медузи, риби, костенурки, птици и други същества. Посланието на карнавала е: "По-добра свързаност на хората с..

обновено на 16.05.24 в 11:53

България в еврозоната – кога?

Забавянето на пълната интеграция на България в ядрото на ЕС, каквото е еврозоната, има своята цена и тя непрекъснато се увеличава, а размерът на загубите се измерва не с милиони, а с милиарди – това заяви управителят на БНБ Димитър Радев на конференцията "България в еврозоната, кога? ". В събитието, организирано от Българската асоциация на..

публикувано на 16.05.24 в 09:33
Доц. Росен Калпачки

Доц. Росен Калпачки: Инсултите за 2023 година у нас са около 50 000

Асоциацията за инсулти "Афазия" предлага въвеждането на национален стандарт за довеждане на пациенти с инсулт до лечебно заведение. Тази инициатива е подкрепена с призив към българските политици във връзка с Европейския ден за информираност относно инсулта, отбелязан през тази седмица. В рубриката Lege Artis на предаването "Нашият ден" доц...

обновено на 16.05.24 в 09:01