Културното наследство на Христо Ботев 173 години след рождението му и кой има нужда от посланията му днес?
Директорът на Националния музей „Христо Ботев“ в Калофер Ася Николова разказва повече за Ботев:
"На 6 януари 2021 година се честваха 173 години от рождението на един от най-великите синове на България – нейния гениален поет Христо Ботев. За съжаление фокусът към личността на Ботев от доста време се измества от други събития. Но без личности като Ботев и Левски, Каравелов и Раковски днес нямаше да можем свободно да празнуваме своите празници, да говорим на красивия си български език. Да си спомним на този ден, че Ботев е дал на България не само най-красивите си стихове и публицистика, а е отдал и живота си, за да я види свободна.
В днешно време трябва да правим разлика между това за какво е тръгнал Ботев с четата си и за какво ние днес искаме да воюваме. С това да бъдеш свободен идва голямата отговорност. Защото свободата, както я е разбирал Ботев, е преди всичко отговорност. Отговорност към това какво правиш, защо го правиш и какво ще оставиш след себе си.
Лошо е, когато превърнем националните си светини в клишета. Зад великите личности стоят обикновени хора, които са осъзнали своята роля в историческото развитие на народа си и са работили за това."
Разговора на Мария Мира Христова с Ася Николова и репортажа на Димитър Владимиров можете да чуете в звуковия файл.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg