През месец януари 2021 г. по повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" прави среща с лица и гласове от програмата. Главен герой в "Нашият ден" е Ана-Мария Кръстева, д-р по богословие и автор и водещ на предаването "Благовестие" по програма „Христо Ботев“. Взаимоотношенията между Църква и радио започват още преди да се появят първите радиоапарати в България? А до 1944 година Църквата е използвала радиото като инструмент на своята проповед, докато след това държавата го превръща в инструмент на антирелигиозна пропаганда. Радиопътят на Ана-Мария Кръстева е обусловен от това, което учи.
"Реших да уча богословие през 1990 г. Тогавашният патриарх на Българската православна църква съобщи по телевизията, че започва и приемът на момичета в Духовната академия. Моят баща е семинарист, но в началото беше против. Но той ме подготви. После беше много горд.
Аз не съм търсила своя път към вярата, аз съм от тези, на които им беше даден този път. Тъй като съм израсла в християнско семейство и никога не съм се притеснявала от това, че съм християнка. Не съм се срамувала, нито съм се криела. Завърших Богословския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски". Там се учат основите на вярата. Имах възможността да ги науча от едни много добри преподаватели. Основите на вярата и това какво изповядват и другите вери. Защото ти не можеш да отстояваш своята вяра, ако не познаваш и другите вери. Християнството не религия, а вяра, защото християнството е живот и се основава на свободата и любовта, и разбира се, върху благодатта.
Нашата свобода е възможността да изберем своя път. И християнството е избор, християнството в никакъв случай не е заповед.
Вярата не се учи в училище, тя трябва да бъде почувствана със сърцето. През 90-те години бях сигурна, че предметът "религия" трябва да бъде задължителен и т.н. С годините разбирам, че всъщност, ако той е в общообразователната система, трябва да бъде от първи клас. Децата трябва не да бъдат научени на вяра. Предметът "религия" трябва да дава основите на тези деца за това що е християнство, както и защо са другите религии, за да могат те да живеят нормален живот в толерантност към другите. Трябва да се помисли добре как точно да се преподава религия.
Попаднах в радиото, когато чух обява за новинари. Това беше през 1997 година. Явих се на конкурс за новинари. Тогава на събеседването директорката на програма "Христо Ботев" Ада Чалъкова каза: "Преставаш с това участие в този конкурс и идваш в "Ботев", имам религиозно предаване, искам да го поемеш ти". Предаването се казваше "На църква в неделя". Около година и нещо работих в това предаване. После имах лични служебни драми в радиото и напуснах. Върнах се в 2000 година вече с авторско предаване.
Моето предаване ("Благовестие") в никакъв не се опитва да вменява нещо. Моето предаване се опитва да разяснява истините на вярата по един достъпен за всеки човек начин. В същия момент таргет групата не са единствено и само православните християни. Искам чрез своето предаване да дам възможност на всеки да се докосне до истините на вярата, а дали ще избере християнството или не – е въпрос на неговата свободна воля. Църквата е лечебница на нашите грехове и страдания, но не е психиатрична болница. Ние трябва да знаем при кого отиваме. Християнството е живот."
Според Ана-Мария Кръстева, "ако се вгледаме в обществото – няма любов между нас. Всеки е готов да нападне другия, всеки проявява своя егоизъм... Това, което ни липсва, е любовта. И вярата ни липсва, но ако усетим любовта, тя ще дойде и вярата."
Чуйте повече в звуковия файл.
Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" , инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..
Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..
Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте!
Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България. В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg