През месец януари 2021 г. по повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" прави среща с лица и гласове от програмата. Главен герой в "Нашият ден" е Ана-Мария Кръстева, д-р по богословие и автор и водещ на предаването "Благовестие" по програма „Христо Ботев“. Взаимоотношенията между Църква и радио започват още преди да се появят първите радиоапарати в България? А до 1944 година Църквата е използвала радиото като инструмент на своята проповед, докато след това държавата го превръща в инструмент на антирелигиозна пропаганда. Радиопътят на Ана-Мария Кръстева е обусловен от това, което учи.
"Реших да уча богословие през 1990 г. Тогавашният патриарх на Българската православна църква съобщи по телевизията, че започва и приемът на момичета в Духовната академия. Моят баща е семинарист, но в началото беше против. Но той ме подготви. После беше много горд.
Аз не съм търсила своя път към вярата, аз съм от тези, на които им беше даден този път. Тъй като съм израсла в християнско семейство и никога не съм се притеснявала от това, че съм християнка. Не съм се срамувала, нито съм се криела. Завърших Богословския факултет на СУ "Св. Кл. Охридски". Там се учат основите на вярата. Имах възможността да ги науча от едни много добри преподаватели. Основите на вярата и това какво изповядват и другите вери. Защото ти не можеш да отстояваш своята вяра, ако не познаваш и другите вери. Християнството не религия, а вяра, защото християнството е живот и се основава на свободата и любовта, и разбира се, върху благодатта.
Нашата свобода е възможността да изберем своя път. И християнството е избор, християнството в никакъв случай не е заповед.
Вярата не се учи в училище, тя трябва да бъде почувствана със сърцето. През 90-те години бях сигурна, че предметът "религия" трябва да бъде задължителен и т.н. С годините разбирам, че всъщност, ако той е в общообразователната система, трябва да бъде от първи клас. Децата трябва не да бъдат научени на вяра. Предметът "религия" трябва да дава основите на тези деца за това що е християнство, както и защо са другите религии, за да могат те да живеят нормален живот в толерантност към другите. Трябва да се помисли добре как точно да се преподава религия.
Попаднах в радиото, когато чух обява за новинари. Това беше през 1997 година. Явих се на конкурс за новинари. Тогава на събеседването директорката на програма "Христо Ботев" Ада Чалъкова каза: "Преставаш с това участие в този конкурс и идваш в "Ботев", имам религиозно предаване, искам да го поемеш ти". Предаването се казваше "На църква в неделя". Около година и нещо работих в това предаване. После имах лични служебни драми в радиото и напуснах. Върнах се в 2000 година вече с авторско предаване.
Моето предаване ("Благовестие") в никакъв не се опитва да вменява нещо. Моето предаване се опитва да разяснява истините на вярата по един достъпен за всеки човек начин. В същия момент таргет групата не са единствено и само православните християни. Искам чрез своето предаване да дам възможност на всеки да се докосне до истините на вярата, а дали ще избере християнството или не – е въпрос на неговата свободна воля. Църквата е лечебница на нашите грехове и страдания, но не е психиатрична болница. Ние трябва да знаем при кого отиваме. Християнството е живот."
Според Ана-Мария Кръстева, "ако се вгледаме в обществото – няма любов между нас. Всеки е готов да нападне другия, всеки проявява своя егоизъм... Това, което ни липсва, е любовта. И вярата ни липсва, но ако усетим любовта, тя ще дойде и вярата."
Чуйте повече в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg