Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Terra Култура

Културното наследство на БНР – Архивният фонд

Милен Димитров: Ние правим радиото за хората, човекът е най-важен

Културното наследство на БНР и пазителите и търсачи на звукови съкровища 86 години след подписването от цар Борис Трети на указа, с който радиоразпръскването става държавна собственост. Архивният фонд е място, където по-рядко се насочват прожекторите. 

Милен Димитров, редактор в Архивен фонд на БНР, разказва в "Нашият ден" за мисията пазител на звуково наследство на Българското национално радио:

"Ние представяме това, което прави радиото уникално. Всяка едно радио пази изключително ревниво своите записи. В последно време виждаме как все по-големи усилия средства се влагат в това този труднодостъпен архив (защото има условия за съхранение и използване) да се отваря. Да се отварят тези архиви по един начин – виждаме, че светът комуникира в наши дни те да стават достъпни и онлайн с дигитализираните свои съкровища. 

Аз бих върнал хората малко по-назад от тези 86 години, когато един от пионерите на Българското радио проф. Асен Златаров пише в тогавашното списание "Радиовести" от 1929 г.: "Човек не е роден само за черен и нерадостен труд. И ето – радиото идва да му помогне, да подскаже на човека, че в живота му има и друго, освен неволи, потисничество и немотия". 

Радиото може да разкаже чрез своите записи изключително интересни истории, които ние с колегите от Архивния фонд се опитваме да представяме на хората, които четат в дигитална среда, преглеждат този сайт на Архивния фонд.

Най-важното, което не бива да забравяме, е, че ние правим радиото за хората – и то се прави от хора. Човекът тук е най-важен. Не е лесно да се прецени какво да бъде съхранено, зависи не само от писаните правила. Наистина зависи от хората, които създават това съдържание и възможността те да го оценят.

Най-голямото откритие са хората – техните автентични гласове."

Чуйте повече в звуковия файл.

На 25 януари се навършват 86 години от създаването на БНР с указ на Цар Борис III – Част от тронното слово на цар Борис III на откриването на I извънредна сесия на XXIV Обикновено народно събрание през 1039 г. с коментар на говорителя – запис от Златния фонд на БНР.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очиндолски чудеса

Огнян Петров е родом от врачанското село Очиндол, но ако го попитате, ще каже, че е родом от Балкана. Той е животновъд, общественик и икономист и с всяка своя дейност от години се стреми да е полезен на обществото. Той е онези хора, мислещи в перспектива и мащаб за Врачанския край, Искърското дефиле, историята, традициите, културата и..

публикувано на 18.05.25 в 11:17

Живата вода

До древния град Сихар се намира кладенецът на патри­арх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По вре­мето на Христос между самаряни и иудеи съществува враж­да. Ето защо жената самарянка е учудена, когато Спасителят иска да пие вода от нея. В отговор на почудата ѝ Христос ѝ казва: "Да би знаяла дара Божий, и кой е Оня, Който ти казва: дай..

обновено на 18.05.25 в 10:49

Читалището в Долни Луковит – просветител, будител, обединител и място за изявяване на таланти

Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..

публикувано на 17.05.25 в 09:15
Петър Карабоев

Петър Карабоев: Случващото се в Истанбул е изначално сбъркано

Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Петър Карабоев , външнополитически анализатор и заместник главен редактор на "Дневник". Какво имаме в момента "В момента имаме първата среща лице в лице между двете делегации..

публикувано на 17.05.25 в 08:50
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25