Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Terra Култура

Културното наследство на БНР – Архивният фонд

Милен Димитров: Ние правим радиото за хората, човекът е най-важен

Културното наследство на БНР и пазителите и търсачи на звукови съкровища 86 години след подписването от цар Борис Трети на указа, с който радиоразпръскването става държавна собственост. Архивният фонд е място, където по-рядко се насочват прожекторите. 

Милен Димитров, редактор в Архивен фонд на БНР, разказва в "Нашият ден" за мисията пазител на звуково наследство на Българското национално радио:

"Ние представяме това, което прави радиото уникално. Всяка едно радио пази изключително ревниво своите записи. В последно време виждаме как все по-големи усилия средства се влагат в това този труднодостъпен архив (защото има условия за съхранение и използване) да се отваря. Да се отварят тези архиви по един начин – виждаме, че светът комуникира в наши дни те да стават достъпни и онлайн с дигитализираните свои съкровища. 

Аз бих върнал хората малко по-назад от тези 86 години, когато един от пионерите на Българското радио проф. Асен Златаров пише в тогавашното списание "Радиовести" от 1929 г.: "Човек не е роден само за черен и нерадостен труд. И ето – радиото идва да му помогне, да подскаже на човека, че в живота му има и друго, освен неволи, потисничество и немотия". 

Радиото може да разкаже чрез своите записи изключително интересни истории, които ние с колегите от Архивния фонд се опитваме да представяме на хората, които четат в дигитална среда, преглеждат този сайт на Архивния фонд.

Най-важното, което не бива да забравяме, е, че ние правим радиото за хората – и то се прави от хора. Човекът тук е най-важен. Не е лесно да се прецени какво да бъде съхранено, зависи не само от писаните правила. Наистина зависи от хората, които създават това съдържание и възможността те да го оценят.

Най-голямото откритие са хората – техните автентични гласове."

Чуйте повече в звуковия файл.

На 25 януари се навършват 86 години от създаването на БНР с указ на Цар Борис III – Част от тронното слово на цар Борис III на откриването на I извънредна сесия на XXIV Обикновено народно събрание през 1039 г. с коментар на говорителя – запис от Златния фонд на БНР.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Линда Грегърсън и Надя Радулова, или какво печелим в превода?

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" гости са  Линда Грегърсън и Надежда Радулова . Линда Грегърсън, поет и критик, е една от най-изтъкнатите фигури в съвременната англоезична поезия, а нейна преводачка на български е поетесата и писателка Надя Радулова. В ефира на "Нашият ден" Линда Грегърсън сподели своите мисли за процеса..

обновено на 20.06.24 в 12:02

Съвременните млади: уникални черти на поколението Z

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" обсъждаме какво вълнува младите и как те гледат на света. В студиото с нас е Анастасия Стоев а – поет, критик, дизайнер, илюстратор и аниматор. Ето какво сподели Анастасия Стоева в ефира на "Нашият ден", относно характерните черти на поколението Z и с какво се отличава то от предишните..

обновено на 20.06.24 в 10:45

Що е то хотел за пчели?

Какво представляват хотелите за пчели и защо са необходими – разговор в "Нашият ден" с Александър Маринов-Санчо – природолюбител и автор на филми за дивата природа. Маринов пояснява, че по-удачното е този тип съоръжения да бъдат наричани "общежития за пчели". Всъщност става въпрос за гнездови камери, в които некомерсиалните и несоциални..

публикувано на 20.06.24 в 09:15
Денка и Петър Георгиеви

Вторият живот на плодовете и зеленчуците

Денка и Петър Георгиеви от село Исперихово в община Брацигово са земеделски производители, които преди много години разбират, че преработването на собствената продукция прави един производител много по-устойчив, а продукцията му – търсена по-дълго време и с много повече шансове да бъде консумирана от потребителите. България има традиции в..

публикувано на 19.06.24 в 17:30
Проф. д-р Асен Дудов

Отзвук от Националната конференция по онкология

Национална конференция по онкология се проведе на 14 и 15 юни в София. За отзвука от събитието, за съвременното лечение на ракови заболявания и последните постижения на биологичната терапия – разговор в "Lege Artis" с председателя на Българското онкологично дружество  проф. д-р Асен Дудов . Дълги години класическата химиотерапия е единствена..

публикувано на 19.06.24 в 13:05