Великотърновският университет реализира амбициозен медиен проект „Медийната система и журналистическа култура в България“.
Политологът и ръководител на проекта доц. Иво Инджов от ВТУ „Св. Кирил и Методий“ обяснява повече в "Нашият ден".
"Ситуацията на медиите в България никак не е за завиждане. Има много проблеми, свързани с политически, корпоративни и дори, бих казал, с криминални зависимости. Но когато разглеждаме положението на медиите в България, ние трябва да държим сметка не само за натиска на други отделни сфери и системи, който се оказва върху медиите, а и за особеностите на журналистическата култура в България – как тя се видоизмени или пък се запази през последните 30 години. Сравнено с един средностатистически модел в ЕС, българските медии изглеждат доста зле. Навсякъде по света, вкл. и в ЕС, има натиск върху медиите, има и изкушение да се диктува техния дневен ред, има и отделни зависимости на журналисти, но такива системни зависимости, както в страни като България, Румъния, Унгария – няма. На този етап нашият проект се опитва да даде един по-качествен поглед върху тези проблеми, да отиде малко отвъд статистиките и класациите."
Изборите и медийната среда
"Първо, медиите могат да позволят на гражданите да направят информиран избор, ако политиците са наясно със себе си какво искат да предложат на гражданите – самите политици са в дълг към медиите и към обществеността. Тогава отговорността на медиите става много голяма. Не вярвам, че те ще проявят голям професионализъм – такива дефицити е имало и по време на другите предизборни кампании. Все пак се уповавам на това, че има много медии, много канали за комуникация и хората, които активно търсят да се информират, ще направят информиран избор. Притеснявам се обаче, че нараства делът на фалшивите сайтове и акаунти в социалните мрежи, които вече усилено правят проправителствена пропаганда, охулвайки основните критици на сегашния режим. И това може да бъде много сериозен проблем, защото медийната регулация на социалните мрежи е слаба – у нас и на европейско ниво."
Кои са медиите, ползващи се с най-голямо доверие? Доколко медиите позволяват на гражданите да направят информиран избор? Спазват ли се журналистическите стандарти? Как хората оценяват качеството на журналистиката у нас? Създадено е впечатление, че най-високи рейтинги имат медиите, разпространяващи "жълта информация", независимо вярна ли е тя или не? Цензура ли е блокирането на Доналд Тръмп от социалните мрежи? Не се ли създава прецедент? Налага ли се въвеждането на регулации?
Цялото интервю на Кирил Чобанов с Иво Инджов можете да чуете в звуковия файл.
За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..
Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..
Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg