Кои са работещите начини за оптимизиране на разходите на живеещите в големите населени места на България? Доколко имаме избор между възможните техни жилищни, енергийни, логистични, здравни и културни хипотези?
Димитър Събев, доктор по икономика, журналист и пътуващ човек, коментира в "Нашият ден".
"Градовете, които правим и които развиваме, оставяме за нашите деца. Градът е много повече от икономика, от култура, от биология... Градът е двигателят на нашата цивилизация – това е човечеството.
Първоначално в годините на установяването на новия социално-икономически ред София беше доста хаотично и лошо място. В последствие настъпва някаква организация. Но огромното количество човешки ресурси, които се стекоха в София, отнеха активния компонент на малкия град. София е взела повече от ресурсите на България, отколкото е добре за България."
За спецификите на големия и малкия град в България, за хипотезата на 15-минутния град – можете да чуете в звуковия файл.
Доц. Георги Николов, ръководител на катедра "Регионално развитие" в УНСС и създател на новата магистърска програма „Развитие на интелигентните градове“, коментира в "Нашият ден".
"Концепцията за 15-минутния град е добра, но при създаването на съвсем нов град. А при положение че градовете, за които говорим, са създадени преди доста години, трудно биха могли да се намерят такива варианти, които чак толкова да оптимизират нашето придвижване и транспорт. Никой не може да ограничи правото ни на избор да искаме по-добра градска среда, по-добри условия на труд, по-високо възнаграждение... Дигитализацията на икономиката и на обществото като цяло дават възможности в съществуващите градове ние да внедряваме нови технологии, които да облекчават нашето съществуване и битие.
Едно изследване на ЕК казва, че след 2060 година поче от 90% от населението на земята ще живее в 600 интелигентни градове. Изследване в България показва, че в следващите 10-15 години 75% от населението ще живее в 5-те ни големи града. Нашите градове, по примера на София, са тръгнали към това развитие, отдавна са осъзнали тази потребност. Но интелигентния град не го прави лед осветлението или смарт приложенията, които се ползват на неговата територия. Интелигентния град го правят хората – неговото население."
Чуйте повече в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg