Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промените в Закона за защита от домашното насилие – цели и последици

Христиан Митев: Ако законопроектът бъде внесен в този вид в НС, ще има определена съпротива срещу неговото приемане

Снимка: Pixabay

Тревожни са данните от 2020 година за жертвите на домашно насилие. Според неправителствени организации през последната година у нас са убити 15 жени – 9 от тях в месеците на пълен локдаун. Все по-чести са сигналите за домашно насилие и над мъже, деца и възрастни хора. В сравнение с другите европейски страни България се очертава като една от водещите в негативната класация. Жертвите мълчат не само от страх, а и от срам. 

Промените в Закона за защита от домашното насилие се чакат от дълго време. Проектът на Закона за домашното насилие да се разгледа от Народното събрание през този мандат – настоява и омбудсманът Диана Ковачева. С предложените промени се разширява кръгът на лицата, които имат право на защита, премахва се условието за системен тормоз и се създава официален регистър за пострадалите от домашно насилие. Освен това ограничителната заповед вече ще включва и обажданията по телефона, писане на съобщения и имейли.

Експертите смятат, че предложенията трябва да бъдат приети спешно – още в този парламент. За да не се стига до трагедии, като тази с Дарина Министерска и нейната дъщеря. 

Коментар по темата в "Законът и Темида" прави юристът Христиан Митев, зам.-председател на комисията по правни въпроси в НС.

"Целта на този законопроект да се увеличи броят на хората, които имат право на защита по закона, и определянето на ефективни мерки както спрямо жертвите, така и спрямо извършителите. Както и увеличаване на броя на програмите за превенцията и специализираните услуги за пострадалите от домашно насилие, осигуряване на адекватна и навременна защита на пострадалите

Беше проведено обществено обсъждане при омбудсмана с представители на неправителствени организации, Министерството на правосъдието, съдии, прокурор, народни представители. Най-същественото за законопроекта – забраната извършителят да приближава жилището, местоработата и местата за социални контакти и отдих на пострадалия, както и да контактува с него под каквато и да било форма – телефон, имейл...

В цялата страна ще бъдат построени кризисни центрове за пострадали от домашно насилие, също и Консултативен център и създаване на Регистър за случаите на домашно насилие. Последното е добра мярка, стига да не бъде опорочено доброто намерение. Много трябва да се внимава какви точно данни ще се вписват в този регистър." – предупреди Христиан Митев. 

Относно позицията на Славчо Атанасов и на редица юристи и експерти, че с промените в Закона за защита от домашното насилие на практика ще ни пробутат една от най-скандалните разпоредби на Истанбулската конвенция, Христиан Митов каза:

"Абсолютно съм съгласен с колегата Атанасов – това са капките катран в буренцето с мед, които могат да провалят на практика приемането на този закон. Споделям това становище и смятам, че ако законопроектът бъде внесен в този вид в НС, ще има определена съпротива срещу неговото приемане. Също така се надявам Министерството на правосъдието да прегледа внимателно всички дефиниции в този законопроект, така че те да бъдат максимално изчистени от подобно двусмислие и от внушения за това, че се предоставя възможност за узаконяване на еднополовите бракове."

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

История с мечки – или какво трябва да знаем, когато отидем с кошница в гората

Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите.  Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..

публикувано на 07.04.25 в 16:45
Васил Велев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Мъдри мисли за наследствените демокрации в Азия

Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...

публикувано на 07.04.25 в 14:04

Импулсът в мен: Бавен интернет

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента.  Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..

публикувано на 07.04.25 в 13:34

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22

Започна записването за конкурса "Сайт на годината"

Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..

публикувано на 07.04.25 в 10:46