Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промените в Закона за защита от домашното насилие – цели и последици

Христиан Митев: Ако законопроектът бъде внесен в този вид в НС, ще има определена съпротива срещу неговото приемане

Снимка: Pixabay

Тревожни са данните от 2020 година за жертвите на домашно насилие. Според неправителствени организации през последната година у нас са убити 15 жени – 9 от тях в месеците на пълен локдаун. Все по-чести са сигналите за домашно насилие и над мъже, деца и възрастни хора. В сравнение с другите европейски страни България се очертава като една от водещите в негативната класация. Жертвите мълчат не само от страх, а и от срам. 

Промените в Закона за защита от домашното насилие се чакат от дълго време. Проектът на Закона за домашното насилие да се разгледа от Народното събрание през този мандат – настоява и омбудсманът Диана Ковачева. С предложените промени се разширява кръгът на лицата, които имат право на защита, премахва се условието за системен тормоз и се създава официален регистър за пострадалите от домашно насилие. Освен това ограничителната заповед вече ще включва и обажданията по телефона, писане на съобщения и имейли.

Експертите смятат, че предложенията трябва да бъдат приети спешно – още в този парламент. За да не се стига до трагедии, като тази с Дарина Министерска и нейната дъщеря. 

Коментар по темата в "Законът и Темида" прави юристът Христиан Митев, зам.-председател на комисията по правни въпроси в НС.

"Целта на този законопроект да се увеличи броят на хората, които имат право на защита по закона, и определянето на ефективни мерки както спрямо жертвите, така и спрямо извършителите. Както и увеличаване на броя на програмите за превенцията и специализираните услуги за пострадалите от домашно насилие, осигуряване на адекватна и навременна защита на пострадалите

Беше проведено обществено обсъждане при омбудсмана с представители на неправителствени организации, Министерството на правосъдието, съдии, прокурор, народни представители. Най-същественото за законопроекта – забраната извършителят да приближава жилището, местоработата и местата за социални контакти и отдих на пострадалия, както и да контактува с него под каквато и да било форма – телефон, имейл...

В цялата страна ще бъдат построени кризисни центрове за пострадали от домашно насилие, също и Консултативен център и създаване на Регистър за случаите на домашно насилие. Последното е добра мярка, стига да не бъде опорочено доброто намерение. Много трябва да се внимава какви точно данни ще се вписват в този регистър." – предупреди Христиан Митев. 

Относно позицията на Славчо Атанасов и на редица юристи и експерти, че с промените в Закона за защита от домашното насилие на практика ще ни пробутат една от най-скандалните разпоредби на Истанбулската конвенция, Христиан Митов каза:

"Абсолютно съм съгласен с колегата Атанасов – това са капките катран в буренцето с мед, които могат да провалят на практика приемането на този закон. Споделям това становище и смятам, че ако законопроектът бъде внесен в този вид в НС, ще има определена съпротива срещу неговото приемане. Също така се надявам Министерството на правосъдието да прегледа внимателно всички дефиниции в този законопроект, така че те да бъдат максимално изчистени от подобно двусмислие и от внушения за това, че се предоставя възможност за узаконяване на еднополовите бракове."

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От ноти към багри: Художествено пътешествие с маестро Мичо Димитров

За душевността на цигуларя, който импровизира с четката и палитрата, разговаряхме в ефира на предаването "Нашият ден".  Цигуларят и педагог маестро Мичо Димитров откри самостоятелна изложба в столичната галерия "Икар". Експозицията съдържа 40 живописни платна и ще бъде подредена от 30 април до 30 май. В изложбата могат да се видят творби на..

обновено на 20.05.24 в 10:44
Владимир Кънев

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите. Гост беше Владимир Кънев , когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в..

обновено на 20.05.24 в 09:45

Защо бъдещето на хората зависи от пчелите?

Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид, и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите . За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров..

публикувано на 20.05.24 в 09:17
Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Кокошките на властта – по-важни от хората, или за моралния дебилизъм

Проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в НБУ и председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания - София, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Археология на моралния дебилизъм" в проучването си за аварията в Чернобил през 1986 година. Моралните дебили "Те са събирателен образ – много хора, лица, индивиди..

публикувано на 20.05.24 в 09:00
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35