Тревожни са данните от 2020 година за жертвите на домашно насилие. Според неправителствени организации през последната година у нас са убити 15 жени – 9 от тях в месеците на пълен локдаун. Все по-чести са сигналите за домашно насилие и над мъже, деца и възрастни хора. В сравнение с другите европейски страни България се очертава като една от водещите в негативната класация. Жертвите мълчат не само от страх, а и от срам.
Промените в Закона за защита от домашното насилие се чакат от дълго време. Проектът на Закона за домашното насилие да се разгледа от Народното събрание през този мандат – настоява и омбудсманът Диана Ковачева. С предложените промени се разширява кръгът на лицата, които имат право на защита, премахва се условието за системен тормоз и се създава официален регистър за пострадалите от домашно насилие. Освен това ограничителната заповед вече ще включва и обажданията по телефона, писане на съобщения и имейли.
Експертите смятат, че предложенията трябва да бъдат приети спешно – още в този парламент. За да не се стига до трагедии, като тази с Дарина Министерска и нейната дъщеря.
Коментар по темата в "Законът и Темида" прави юристът Христиан Митев, зам.-председател на комисията по правни въпроси в НС.
"Целта на този законопроект да се увеличи броят на хората, които имат право на защита по закона, и определянето на ефективни мерки както спрямо жертвите, така и спрямо извършителите. Както и увеличаване на броя на програмите за превенцията и специализираните услуги за пострадалите от домашно насилие, осигуряване на адекватна и навременна защита на пострадалите.
Беше проведено обществено обсъждане при омбудсмана с представители на неправителствени организации, Министерството на правосъдието, съдии, прокурор, народни представители. Най-същественото за законопроекта – забраната извършителят да приближава жилището, местоработата и местата за социални контакти и отдих на пострадалия, както и да контактува с него под каквато и да било форма – телефон, имейл...
В цялата страна ще бъдат построени кризисни центрове за пострадали от домашно насилие, също и Консултативен център и създаване на Регистър за случаите на домашно насилие. Последното е добра мярка, стига да не бъде опорочено доброто намерение. Много трябва да се внимава какви точно данни ще се вписват в този регистър." – предупреди Христиан Митев.
Относно позицията на Славчо Атанасов и на редица юристи и експерти, че с промените в Закона за защита от домашното насилие на практика ще ни пробутат една от най-скандалните разпоредби на Истанбулската конвенция, Христиан Митов каза:
"Абсолютно съм съгласен с колегата Атанасов – това са капките катран в буренцето с мед, които могат да провалят на практика приемането на този закон. Споделям това становище и смятам, че ако законопроектът бъде внесен в този вид в НС, ще има определена съпротива срещу неговото приемане. Също така се надявам Министерството на правосъдието да прегледа внимателно всички дефиниции в този законопроект, така че те да бъдат максимално изчистени от подобно двусмислие и от внушения за това, че се предоставя възможност за узаконяване на еднополовите бракове."
Чуйте повече в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg