Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории в ефира

Валери Леков за режисирането на света

Да не поставяме хората под общ знаменател – навсякъде има добри хора

Валери Леков
Снимка: личен архив

По повод 50-годишния юбилей на програма "Христо Ботев" предаването "Нашият ден" се среща с лица и гласове от програмата. Гост в рубриката "Истории в ефира" е Валери Леков, редактор в програма "Христо Ботев".

"Мама и тате"

"Т.нар. "мама и тате" са моето фейсбук семейство. То се роди спонтанно по време на едно гости след тези карантини и пандемии. Лека-полека се превърна във фейсбук сериалче. Напоследък фейсбук се превърна в нещо, което ни плаши – заприлича дори на некролог... Реших да публикувам такива неща, за да се разсмеят хората." 

Смях и тъга или как да превръщаме магаретата в човеци

"Трябва да сме малко по-човечни, повече да се усмихваме, направо да се смеем... понеже в последно време много рядко се виждат смеещи се хора. В живота има всичко, но през последните година-две тъгата взе да преобладава, което не е хубаво."

"Назови ме с твоето име"

"Бях на всички премиери на този спектакъл. Правят го мои приятели – Наталия Цекова и Здрава Каменова. Това е една тема, по която след филма "Гори, гори, огънче" нищо не се е появявало. Според мен е важно човек да знае миналото си, за да не допуска същите грешки в бъдеще. Основно млади хора идват на спектакъла. Хората плачат – чувстват някаква вина ли, не знам... Става ми болно. Това е нещо, което някой е причинил на едни хора, заради които сега други хора се чувстват виновни." 

Пътят към човека

"По шарени пътища трябва да тръгнеш, ако вървиш по една тъмна пътека, нищо няма да откриеш. Накрая на шарените пътища са истинските истории. Там някъде са и истинските хора. Далече от жълтите павета... Но да не поставяме хората под общ знаменател – навсякъде има добри хора. Аз непрекъснато се убеждавам в това, кръстосвайки страната на длъж и на шир. Срещам се с прекрасни хора, които ме зареждат. Може би онези хора, които са далеч от големи градове, някак си по са запазили човешкото у себе си... добротата, топлината, гостоприемството, това да те поздрави, да започне разговор с две благи думи... то се усеща, не е сбор от думички. Животът тук и там тече по различен начин."

Режисирането на света

"Може би хората станахме твърде еднакви, особено отнесено към днешно време и социалните мрежи, дали се копираме един друг... но сме много еднакви. На мен пък не ми харесва да съм еднакъв във всичко с всички. И така се опитвам да кръшвам по друга пътечка, по-шаренка – уж бягам от сивотата."

За театъра и киното

Кадър от филма „В кръг“ на Стефан Командарев

"Това е една детска цветна пътечка. Всичко тръгна от библиотеката, от читалището в ромския квартал на гр. Кюстендил. Имаше и библиотека, имаше и кино, където се научих да чета бързо, защото субтитрите летят... Имаше много самодейни състави, като тръгнеш от естрадно-сатиричен (аз съм основател), театрален, тамбурашки оркестър... Искрата се запали от там. Може да се каже, че това е дом, но и огнище. Вече за съжаление сега е по-скоро административна сграда, а не място за събиране на хора.

През годините сме правили какво ли не – скечове, театрални пиеси, в по-ново време и телевизионни предавания (когато се появиха кабеларките), по-късно и радиопредаване. И ей така всичко на една гола душа – за идеята. С едно-единствено предаване получих Втора награда на Медийния фестивал в Албена. Аз си го монтирах, аз си го събрах, аз си го озвучих – всичко. Само го бяха излъчили в Кюстендил в едно частно радио, за да може да участва на фестивала."

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимки – личен архив на Валери Леков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Пламен Павлов

Проф. Пламен Павлов събира дворцовите драми в българската история в една книга

"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов.  В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..

публикувано на 16.04.25 в 16:25

"Последна стъпка" – с надежда в безнадеждни времена

"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната версия и режисурата са на Йордан Славейков, който пренася на сцената едноименния си роман. "Аз съм човек на театъра, след това започнах да пиша, и не ми беше много трудно от епоса, от разказа,..

публикувано на 16.04.25 в 14:15

Кадрите на едно поколение

"Поколение в кадър" е фотографска изложба, в която в 45 снимки 15 млади творци разказват за битките, които младото поколение води или припознава като свои каузи. Авторите са от курса "Фотографията като изкуство и бизнес" на Мариян Томов. Сред темите, които засяга проектът, са разрухата на басейна на ЦСКА в София, сгради на Александровска..

публикувано на 16.04.25 в 13:46

Европа и България

В книгата си "Това, което видях от Балканската война" Симеон Радев описва как стои с войниците на Босфора и те го питат какво е това отсреща. Азия, им отговаря той. А ние тук какво сме, го попитали. Ние сме Европа, им казал той. И те били много учудени, защото Европа им се струвала безкрайно чужда и далечна. Цитирам по памет тази случка отпреди..

публикувано на 16.04.25 в 12:21

Открива се изложба "Израел от сапфир и злато: Приказка за два града"

Днес (16 април) се открива изложбата на Зои Север "Израел от сапфир и злато: Приказка за два града", която предлага на зрителите визуално пътешествие през Тел Авив и Йерусалим.  Експозицията, организирана по повод честванията на 35-годишнина от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Израел, може да бъде видяна до..

публикувано на 16.04.25 в 12:13