Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Янкова от УНИЦЕФ-България:

Ключов е учителят и се нуждае от подкрепа

| обновено на 02.02.21 в 17:06
Снимка: PIxabay

Учителят е ключовият ресурс и той трябва да бъде подкрепен“, каза в “Нашият ден" Мария Янкова, програмен директор „Образование“, УНИЦЕФ-България, в коментар към темата за усилията на УНИЦЕФ - България в политиките за образованието в ранна детска възраст.“

“В последните години нашата образователна среда се отвори много за деца със специални образователни потребности, за деца с различни затруднения. Истината е, че колегите имат нужда от допълнителна подкрепа.“

Промяна на подхода

“Ние фокусираме усилия от много години в сферата на ранното детско развитие. Ключово е това, което и вие споделихте, че ранното детско развитие всъщност изисква един малко по-холистичен подход. Не само в сферата на образованието, но следва да бъдат въвлечени и сферата на здравеопазването, социалната подкрепа, закрилата. Може би това е най-голямото предизвикателство и на ниво стратегии и политики. Ние апелираме ранното детско развитие да намери по-ясно място в тези политики.“

Фокусираме усилие по отношение на ранното учене. В момента реализираме за България един пилотен проект, “Гаранция за детето: Фаза III“, на който ще се опитаме да адресираме голяма част тези предизвикателства, които споделихте“, каза тя и поясни:

“В рамките на няколко компонента от този проект сме включили дейности, фокусирани върху ранната интервенция, т.е ранното идентифициране на известни затруднения в развитието на децата, така че те да бъдат максимално рано поети от съответните услуги. Включително интензивна подкрепа за колегите учители и специалисти, които работят в детските градини. Три са пилотните области, които проектът ще обхване – Сливен, Стара Загора и Бургас, включени са 30 детски градини“.

Ролята на семейството

“Много е важна и ролята на семейството преди детската градина и именно по тази причина се опитваме чрез различни интервенции да подкрепим под различна форма и него.“

За дефицита на подготвени кадри

“Като държава трябва целенасочено да работим за подготовката на тези кадри от университета. От изследвания знаем, че изключително малък проблем от учителите всъщност остават в системата на образованието. Последните години се влагат много усилия и инвестиции в това учителската професия да бъде по-привлекателна за по-млади и мотивирани колеги.“

Нагласите

“В последните години УНИЦЕФ периодично провежда замервания на нагласите на детските учители по отношение на определени приобщаващи практики, свързани с деца със специални потребности. И виждаме едно влошаване на тези нагласи. Когато говорим за повишаване на капацитет, за предоставяне на конкретни обучения на колегите, те трябва да включват компонент, свързан с промяна към една по-позитивна нагласа за мястото на всяко едно дете и за това какво всъщност дава образованието в масова среда по отношение на развитието.“

Повече за усилията на УНИЦЕФ можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30