Думата “трол“ и “тролене“, когато се отнася до интернет, се появява в края на 80-те и началото на 90-те години. Феноменът е многолик и динамичен, явлението има най-различни класификации, направени от специалисти. Не е тайна, че политическите централи и институции и у нас, и по света, наемат хора, които манипулират дискусиите в социалните мрежи.
Психиатърът д-р Любомир Канов анализира явлението в “Нашият ден“.
“Самото понятие “трол“ за мен е и по-общо понятие. “Трол“ означава определен психологически типаж, тип хора. Това е и душевно състояние на хора, които тролят. Това са по-скоро хора, които, благодарение на анонимността на новите социални мрежи, могат да бъдат зловредни, без да има опасност да бъдат изобличени. Задкулисната им мощ е това, което ги прави особено злонамерени и доста вредни.“
“Социалните мрежи дават възможност на много хора да бъдат анонимни. И аз бих ги оприличил най-общо с онези хора, които обичат да рисуват клозетни рисунки, навремето по тоалетните на гарите. Донякъде тези, които обезобразяват фасадите на сградите с техните графити. Хората, които безнаказано и тайно хвърлят своите боклуци пред блока или през балкона. Въобще едни индивиди, които замърсяват общуването между хората, това е най-общо понятие за човек-трол.“
Повече за това какво е “трол“ и “тролене“ в мрежата можете да чуете от звуковия файл.
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg