На 27 януари светът за 16 път отбеляза Международния ден на паметта на жертвите на Холокоста.
Избран е защото на този ден през 1945 г. Червената армия влиза в концентрационния лагер "Аушвиц", където хиляди евреи са намерили смъртта си.
Наистина гоненията срещу тях достигат върха си през годините на Втората световна война, но началото им се крие назад във вековете – от годините на Вавилонското робство, минава през Средновековието, през Кристалната нощ, през концлагерите, а отеква и днес под формата на атентати.
Човечеството, стресирано от пандемията, сякаш забравя за важните неща в живота – уроците на историята. А един от тях е, че, който забравя грешките и не се учи от нея, е осъден да повтори тези грешки. Тях с всичките им ужаси – трябва да помним! И да не спираме да повтаряме и да работим това срамно деяние да не се повтаря „Никога вече!“.
С тези думи завършва всеки разговор за геноцид, за масово изтребление, за Холокост. Но този път с тях и започва разговорът в „Познати и непознати“ с д-р Максим Бенвенисти – директор на Института за съхранение на паметта за Холокоста към ОЕБ "Шалом". “Не само да говорим! Трябва да не спираме и да помним, да говорим колкото може по-високо и да действаме срещу всички, които се опитват да отрекат както Холокоста, така и всички практики на геноцида“ – каза той.
Чуйте останалото в звуковия файл.
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg