Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Максим Бенвенисти: „Никога вече“ и защо не бива да спираме да говорим за Холокоста

Д-р Максим Бенвенисти
Снимка: Василена Мирчева

На 27 януари светът за 16 път отбеляза Международния ден на паметта на жертвите на Холокоста.

Избран е защото на този ден през 1945 г. Червената армия влиза в концентрационния лагер "Аушвиц", където хиляди евреи са намерили смъртта си.

Наистина гоненията срещу тях достигат върха си през годините на Втората световна война, но началото им се крие назад във вековете – от годините на Вавилонското робство, минава през Средновековието, през Кристалната нощ, през концлагерите, а отеква и днес под формата на атентати.

Човечеството, стресирано от пандемията, сякаш забравя за важните неща в живота – уроците на историята. А един от тях е, че, който забравя грешките и не се учи от нея, е осъден да повтори тези грешки. Тях с всичките им ужаси – трябва да помним! И да не спираме да повтаряме и да работим това срамно деяние да не се повтаря „Никога вече!“.

С тези думи завършва всеки разговор за геноцид, за масово изтребление, за Холокост. Но този път с тях и започва разговорът в „Познати и непознати“ с д-р Максим Бенвенисти – директор на Института за съхранение на паметта за Холокоста към ОЕБ "Шалом". “Не само да говорим! Трябва да не спираме и да помним, да говорим колкото може по-високо и да действаме срещу всички, които се опитват да отрекат както Холокоста, така и всички практики на геноцида“ – каза той.

Чуйте останалото в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05