Какво би било обществото без съвременните творци? Коя е онази намеса на твореца, която променя всички, понякога неосъзнато?
Темата за “излишните творци“ и за влиянието на съвременното изкуство върху хората на 21-ви век – коментира в "Нашият ден" от Сингапур световният артист Деян Михов.
Той е български финансист, имал е и своя лондонски път. Но това, което го прави известен, не e практиката му като финансист, а изкуството, което създава. Той е художникът, който разкъса автопортрета си на една изложба в Сингапур по време на изолацията.
Излишно ли е изкуството
“Според мен увереността (на хората в това, че изкуството е нещо излишно – бел.ред.) идва от факта, че не се разбира до каква степен допринася креативният талант в различните видове индустрии. И точно това исках да покажа на публиката в изложбата. Темата беше да покажа примери от нашата цивилизация, от известни архитектурни сгради по целия свят. Известни картини на други художници. Също така в сферата на дизайна, в технологии, в предмети, които използваме в ежедневието ни. Всеки едни елемент има изкуство и пренос, допринасяне от страна на креативен талант. И ако смятаме, че артистите не са нужни, какво би означавало всичко това, което използваме в ежедневието ни.“
Светът без изкуство
“В една от картините ми си представих свят без “Лувър“, без известни произведения на изкуството, без музиканти, артисти, би било ужасно скучно."
Неосъзнатото въздействие на изкуството върху нас
“От най-различни неща, с които всеки ден се сблъскваме. От организацията на градовете ни, до музика, която слушаме и се наслаждаваме, до ресторантите, в които отиваме, където храната ни е представена по-добър начин. Всичко това има креативен елемент в него. Най-обикновени неща, с които се сблъскваме, са създадени от креативен талант“, казва той и дава примери:
“Някои от артистите и художниците, ако се замислим, те всъщност са основатели на модерна индустрия – Леонардо да Винчи, който е създал едни от най-известните ни картини в света, всъщност е един вид изобретател на първия самолет. И се е опитвал да измисли как човекът може да лети. Така че, като креативен талант, ако не е имал подкрепа, и ако креативният ни талант в тази пандемия няма подкрепа, няма да имаме този вид иновации в най-различни среди от живота ни.“
Повече за ролята на творчеството върху света, който ни заобикаля, можете да чуете от звуковия файл.
Вълнуваме се да сме в студиото заедно с един от най-популярните хора в страната – Димитър Рачков . В навечерието на рождената дата на Димитър Еленов Рачков си спомня за своя първи учител по актьорско майсторство. Всъщност в школата на Еленов той попада, мислейки, че се записва на народни танци. Менторът му успява да го запали по актьорската..
На 23 февруари в Дома на киното ще има киноконцерт, като част от проект "СинЕфония", създаден от Еви Карагеоргу. Публиката ще има възможност да се потопи в света на вечната комедия на Чарли Чаплин, Бъстър Кийтън и Макс Линдер. Специалната прожекция ще бъде съпроводена от изпълнение на живо от квинтет с оригинален музикален съпровод – композиции,..
16-ото издание на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest (ШестФест) предстои в Пловдив от 24 до 27 април. За шеста поредна година фестивалът е част от Културния календар на Община Пловдив. 6Fest започна годината с международно признание – фестивалът получи отличието EFFE Label 2024-2025 на Европейската фестивална асоциация (EFA). Етикетът..
В епизод 576 "Трамвай по желание" представя на своята публика знаменития българо-френски хуманитарист и дисидент Алфред Фосколо. Животът на Фреди наподобява версия на героя на Дюма граф Монте Кристо, в условията на Студената война. Алфред (Фреди) Фосколо е роден в България. Майка му е българка, а баща му французин. От 1949 г. със..
Внимание! Внимание! Предстоящият анонс не се препоръчва за хора със слаби сърца, почитатели на "Евровизия", лица извън памперс или такива, отправени на пътешествие с незакотвения си Аз. …Сгушена в сърцето на Румъния, призрачна Трансилвания примамва търсачите на силни усещания и любителите на ужаси със своите мъгливи планини, готически замъци и..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg