На времето Джордж Бърнард Шоу беше го посъветвал: „За да не разгневите Бога, който не допуска съвършенство сред простосмъртните, трябва всяка вечер да изсвирвате по няколко фалшиви ноти“. Действително – дори на запис изпълненията на Яша Хайфец поразяват с неповторима техника, ярък тон и изключителна изразителност. Неговото майсторство се превърна в еталон за съвременна интерпретация и оказа огромно влияние върху развитието на цигулковото изкуство на XX век.
Много пъти е задаван въпросът на какво се дължи особеното магнетично въздействие на Хайфец, онова неповторимо съвършенство, което кара слушателите да го провъзгласяват за „най-добрия цигулар на века“ и „император на цигулката“. Самият Давид Ойстрах казва: „Най-добрите са много, но има само един Хайфец“. Никой друг не е съумявал по такъв неподражаем начин да доближи цигулката до човешкия глас и да постигне „вокален“ ефект на инструменталното изпълнение. И независимо от това, че на сцената не допускаше никаква външна проява на емоция, Яша Хайфец впечатлява именно със съчетанието на изключителна дълбочина на чувството с класическо съвършенство на формата и лаконичен израз. Може би затова изпълненията му винаги се открояват ярко над останалите и не оставят и сянка на съмнение – свири ТОЙ, Паганини на 20-и век, цигуларят, превърнал се в легенда – Яша Хайфец.
На 2 февруари се навършиха 120 години от рождението на великия цигулар. По този повод в неделната музикална вечер на програма „Христо Ботев“ ще ви припомним някои от неговите паметни изпълнения. Ще звучи музика от Джовани Батиста Витали, Кристоф Вилибалд Глук, Йохан Себастиан Бах,, Йоханес Брамс, Антонин Дворжак, Едуард Лало, Леополд Годовски, Арам Хачатурян, Джордж Гершуин и Ян Сибелиус. Ще чуете и една авторска композиция на Хайфец, изпълнена от самия него на... пиано! Партньори на Яша Хайфец са неговият ученик – цигуларят Ерик Фридман, пианистите Еманюел Бей и Милтън Кей, както и Нов Лондонски симфоничен оркестър с диригент Малкълм Сарджънт и Чикагският симфоничен оркестър с диригент Уолтър Хендл.
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg