Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Помощ за абитуриенти в неравностойно положение

Снимка: Фейсбук, НССБ

Националното сдружение на сираците в България (НССБ) организира за седма поредна година в Плевен "Фестивал на красотата 2021".

Това съобщи председателят на сдружението Слави Михайлов в “Нашият ден“.

Целта на инициативата през изминалите години беше да се осигурят чрез дарения тоалети и обувки за абитуриенти, които са в неравностойно социално положение и са добри ученици в Плевен и региона, както и провеждането на звезден бал.

“Фестивалът се организира за седма поредна година за Плевен и за областта. Директорите на училищата и на социалните центрове в срок до 20-и февруари ни подават информация, мотивирани писма, в които описват социалния статус на предложените от тях ученици, които предстои да бъдат абитуриенти през месец май и имат нужда от подкрепа“ – каза Слави Михайлов и поясни:

“Лицата, които трябва и могат да бъдат подпомогнати, трябва да са: сираци с един родител и от многодетни семейства, с остри социални и здравни индикации. Както и от семейства с нисък социален статус.“

“Тази година, вместо да осигуряваме костюми, рокли, обувки на абитуриентите, сме решили, предвид пандемичната обстановка в страната, да им осигурим еднократни финансови помощи в размер на 150 лв. Които считаме, че са достатъчни за покриване на разходи, примерно при кандидатстване, за такси, или пък те самите, ако решат, могат да си заплатят някакви други разходи, които имат нужда.“

Как се оцелява извън социалния дом

“Връщате ме в детските ми години. Аз самият съм бил по такива домове. Кошмарно е! Просто излизаш в нищото. Започваш тепърва нов живот. За съжаление в днешно време почти не виждам никаква промяна, младежите и девойките, които напускат, са неориентирани – нямат мечти“ – разказва Михайлов и уточнява:

“Аз напуснах през 1999 г. социалния дом. От тогава досега няма промяна от страна на институциите, които обгрижват до 18-20-годишна възраст момичета и момчета, лишени от родителска грижа. През годините многократно сме повдигали темата. Това никъде не е уредено нормативно, нито в законов акт, нито в наредба – какво се случва с младежите, когато напускат институциите.“

“В България има над 254 центъра за настаняване от семеен тип. През годините се създадоха приемни семейства. Децата се отглеждат в социален център и се настаняват в приемна грижа, било то професионална или непрофесионална. Тези деца по никакъв начин не се обхващат. Преди две години имахме случай на момче от Кнежа, което завърши гимназия по земеделие, неговите приемни родители са му казали, че на 31-ви май той трябва да напусне дома, в който живее, тъй като държавата спира да плаща за него.“

От сдружението на сираците очакват до 20 февруари предложения от директорите на училища за деца, които имат нужда от подкрепа – сираци, с един родител и от многодетни семейства с нисък социален статус. Писмата ще се приемат на имейла на сдружението nss_bul@abv.bg, поясни Михайлов.

Досега чрез дарителската инициатива са подпомогнати общо 239 зрелостници, които са получили мечтания тоалет за абитуриентския бал, незабравима празнична вечер с участието на популярни изпълнители, както и съдействие за работа и продължаване на образованието си във ВУЗ, каза председателят на НССБ.

Повече за кампанията можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39