Как да блокираш трол или защо неговото използване е проблемно от етична гледна точка? Що е то имитация на обществена подкрепа? Разговор в "Мрежата" с комуникационния специалист и преподавател в УНСС доц. д-р Александър Христов.
Какво прави един трол?
"Той наводнява социалните мрежи и информационното пространство с неверни и емоционални негативни твърдения, опитвайки се да очерни някой политически опонент и по този начин, да го кажем, вгорчава информационната среда. Много важно е да се отбележи, че тролът е платен или провокиран коментатор и тук трябва да правим разлика между трол и хейтър. Троловете са платени или провокирани от някой, те изказват чуждо мнение. Повечето от троловете са млади момчета и момичета, които нямат кой знае колко изразена собствена гражданска позиция и пишат онова, което им спускат. Поради тази причина е много трудна да спориш с трола, а ние, комуникационните специалисти, казваме, че и не трябва, защото по този начин го легитимираме."
Хранителната среда на троловете
"Те се проявяват във форумите, в социалните мрежи, като канали за разпространение на техните мнения. Колкото до ситуацията в обществото, то те се появяват почти винаги около избори. Особено в моменти, в които има по-високо обществено напрежение и хората са по-податливи на емоционални лашкания. Това дава на троловете някаква сила. Но тук трябва да кажем нещо много важно. Практиката за използване на тролове е нещо изключително неетично и неморално, но в известна степен тази практика не е особено ефективна.
Да използваш тролове е като да кихнеш в пепелник – цапаш себе си, опонента и цялата информационна среда."
Целия разговор можете да чуете във звуковия файл.
В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..
Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..
В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..
Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg