Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

УНИЦЕФ-България във време на пандемия

Снимка: unicef.org

На 9 февруари през 1949 г. България се присъединява към УНИЦЕФ. Дейността на УНИЦЕФ - България в днешната сложна ситуация коментира в “Нашият ден“ Даниела Колева, програмен директор “Закрила на детето“ към организацията.

“Пандемията наистина е едно от глобалните предизвикателства, което се добави към конфликтите и неравенствата.“ – казва тя и допълва:

“Ние подкрепяме няколко основни направления, включително достъпа до най-уязвими деца и семейства. По време на кризата сме доставили над 10 тона материали на над 40 общини. Това са различни хигиенни принадлежности, образователни комплекти, с които сме подкрепили над 3500 семейства и близо 10 хил. деца.“

“Всички наши програми и услуги, които подкрепяме, например патронажните услуги в Шумен и в Сливен, които подкрепят бременни жени и семейства с деца под 3 години. Услугите ни “Зона за закрила“, които са с фокус превенция и реакция към деца и родители, пострадали от насилие, бяха адаптирани, така че да продължат да работят. Да могат да предоставят информация, насоки и съвети – както онлайн, така и по телефон.“

Тази година е много важна за нас. Отбелязват се 75 години от създаването на УНИЦЕФ. Организацията е създадена през 1946 г. Като основната причина за нейното създаване е да се отговори на нуждите на децата, пострадали от Втората световна война. През 1953 г. УНИЦЕФ вече става формално и неразделна част от системата на Организацията на обединените нации (ООН) и тогава значително разширява обхвата на дейността си. Освен предоставянето на спешна помощ, храна и здравна грижа, организацията започва да добавя много по-голям фокус върху образованието, подкрепата на майчинството и осигуряването на цялостна грижа.“


Резултати у нас

“Едно от най-големите постижения, които ние като УНИЦЕФ подкрепяме чрез споделянето на българския опит сред други държави, е реформата в грижата за деца.“ казва Колева и пояснява:

“През последните 10-15 г. България гарантира все повече правото на децата да живеят в подкрепяща семейна среда. Вие знаете, че всъщност реформата в т.нар. "процес на деинституционализация" започна още през 2000 г. с приемането на Закона за закрила на детето и първите усилия за създаване на нови услуги за подкрепа на семейството, за спиране на входа към институциите. Но от 2010-а всъщност беше приета визията за деинституционализация, която постави фокус върху закриването на домовете. Защото това, което България показа и все повече държави в света правят като реформи, е не само да се говори за негативните ефекти от престоя на децата в домовете, но колко е важно децата да се отглеждат в семейства и в семейна среда. Също така важна е реформата в социалните услуги и приобщаващото образование.“

Достъпът до образование

“За нас това също е един от ключовите приоритети. Организацията в момента е в процес на развиване на своя нов стратегически план. Но със сигурност преодоляването на кризата с достъпа до образование, включително за някои от най-уязвимите и маргинализирани деца, е един от нашите четири глобални приоритета в световен мащаб.“

Повече можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30