Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Орално здраве и пандемия – страда ли устната кухина

Снимка: архив

На 9-и февруари се отбелязва Международният ден на стоматолога. На днешния ден се почита и паметта на св. Аполония, която е била измъчвана, за да се откаже от християнството. Вадили са ѝ зъб по зъб и се изобразява с клещи върху иконите.

Обръщаме ли достатъчно внимание на оралното здраве по време на пандемията или сме склонни да отлагаме? Темата коментира д-р Николай Шарков – личен архивв “Нашият ден“ д-р Николай Шарков, председател на Българския зъболекарски съюз.

“Никога не трябва да се забравя, че здравето на устата е неделима част от общото здраве на индивида – казва той и допълва – В началото на пандемията практически посещаемостта в нашите дентални клиники бе сведена до минимум. Хората се обръщаха към лекаря по дентална медицина само при неотложност, при болка. Постепенно се засили потокът на пациенти, но това стана едва след като бе наситен пазарът с лични предпазни средства. Защото първите месеци имаше изключителен недостиг на лични предпазни средства.“

Никога не имало опашки пред зъболекарските кабинети“ – казва още д-р Шарков и обяснява – По една проста причина, че българският пациент, а и не само българският, обикновено разглежда здравето на устата като нещо отделно от общото здраве. Пациентите са склонни и настроени да отлагат лечението на заболяванията в устната кухина, а те са освен кариеси, заболявания на лигавицата и на венците.“

“Неглижирането на проблеми в устната кухина дава отражение върху целия организъм и обратно – заболявания на организма дават отражения и в устната кухина. Понякога ние сме първите, които диагностицират общо заболяване на индивида. Така че две са причините за намаления приток на пациенти – пандемията и неглижирането на оралното здраве.“

Водата за уста като мярка срещу Covid-19

“Преди няколко месеца телевизия FOX, в своята интернет страница, пусна едно изследване за използване на вода за уста като мярка срещу коронавируса в устната кухина. Имаше забележка обаче, че точно срещу коронавирус тогава водата не бе изследвана, а бе изследвана срещу други вируси и микроорганизми. Знам, че в момента редица компании работят и използват водата за уста, за да докажат, че тя влияе на коронавируса, като рязко намалява броя му в устната кухина. Знаете, че устната кухина, освен носа и очите, е основното входно отверстие за вируса.”

Повече можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47