Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жан-Клод Кариер: Отсъствието на театър, литература и кино отваря вратата към забравата и цензурата

Хората на изкуството не ни помагат да променим света, а по-скоро ни помагат по-добре да го видим

| обновено на 10.02.21 в 17:21
Жан-Клод Кариер и Патрик Сандрен по време на откриването на кинофорума „Отворен клас” в камерната зала на Народния театър – 2010 г.
Снимка: Деница Русева

На 8 февруари си отиде големият европейски интелектуалец Жан Клод Кариер. Огромна загуба за културния свят. Френският филмов сценарист, драматург и писател Жан Клод Кариер е една от най-известните личности в областта на театъра и киното, носител на почетен "Оскар". 

"Според мене е илюзия да си мислим, да вярваме, че изкуството като цяло, било то киното, театъра, литературата, са в състояние да променят света. Но това, което е доказано, е, че при отсъствието на театър, на литература и на кино вратата към забравата, към цензурата в целия свят е отворена. Хората на изкуството не ни помагат да променим света, а по-скоро ни помагат по-добре да го видим. И това, което наричаме свобода на словото, е чисто и просто една съществена част от свободата." 

"Трябва да знаем, че киното има свой собствен език. Вече повече от сто години киното работи върху този език и го изпипва. Може би по-сложен и от литературния език, защото той включва технически познания, съответно как се осъществява монтажът, как се осъществява обработката, в каква посока трябва да се насочи погледът, играта на актьорите. Това са все подробности, които един автор на романи не може да знае, а един сценарист трябва да познава." – казва големият творец по време на посещението си в България през 2010 година.

Жан Клод Кариер сам определя себе си като "разказвач". През дългия си творчески път той е написал около 60 сценарии, както и 80 други творби (разкази, есета, преводи, беседи). Бил е също и актьор, драматург и автор на текстове за песни на Жулиет Греко, Брижит Бардо и Жана Моро. Кариер поставя съдбата си под знака на приятелствата с велики личности, като Далай Лама, с когото написва книга, с испанския режисьор Луис Бунюел, с когото си сътрудничи 19 години. Кариер е автор на сценариите на филми, режисирани от Бунюел като "Дневна красавица" (с Катрин Дненьов в главната роля), "Този неясен обект на желанието", "Дискретният чар на буржоазията", на "Борсалино" на Жак Дере (с Ален Делон и Белмондо), "Басейнът" (с Роми Шнайдер и Ален Делон), "Тенекиеният барабан" на Фолкер Шльондорф и множество други.

Жан Клод Кариер беше в България и гостува през 2010 година на 18-ото издание на кинофорума “Отворен клас“ по покана на френския продуцент Патрик Сандрен на тема Индия и нейното кино. Събитието тогава се проведе в Народния театър „Иван Вазов“.

Жан Клод Кариер е автор на множество адаптации за театъра, сред които е индийският епос „Махабхарата“ – постановка на Питър Брук.

Специално за „Артефир“ той разказа за любовта си към индийското кино и работата си с Питър Брук, както и за работа си по българския филм „Досието Петров“ на режисьора Георги Балабанов, който от 20 години работи и живее във Франция. 

Чуйте разговора на Невена Праматарова с Жан-Клод Кариер. Преводът е на Диана Божилова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Червенкова, Емил Янев, Атанас Палюшев (от ляво надясно)

Граф Монте Кристо – актьор и певец в България

В епизод 567 "Трамвай по желание" среща своята публика с универсалния сценичен талант Атанас Палюшев. Кой е Палюшев? В своя творчески профил Атанас е лирико-драматичен тенор, школуван в класическото пеене. Завършва първо ВИТИЗ, а после и Консерваторията със специалност оперно пеене. Специализира в прочутото Миланско оперно училище към..

публикувано на 12.12.24 в 16:20
Божидар Александров и Филип Буков

Филип Буков: Обществените личности трябва да служат на обществото

Живеем насред бързо развиващи се технологии, крайни социални нагласи, влияния на глобални тенденции, променящи възприятията и взаимодействието ни със света. За културата на младите българи, за живота на сцената и извън нея и за влиянието върху следващото поколение в "Нашият ден" разговаряме с актьора Филип Буков . Буков е познато лице от..

публикувано на 12.12.24 в 11:07
Божидар Александров, Владимир Богданов и Олег Степанов (от ляво надясно)

The Balkan Theatre Factory празнува една година със 100 билета от сърце

Как се създава достъпна театрална среда за деца в неравностойно положение – разговор с режисьора и сценограф Олег Степанов и с актьора Владимир Богданов от театралната компания The Balkan Theatre Factory . The Balkan Theatre Factory подкрепя достъпа на деца в неравностойно положение до театъра чрез инициативата "60 от сърце", която..

публикувано на 12.12.24 в 10:12
Гергина Дворецка

Лирични сезони с Гергина Дворецка

Гергина Иванова Дворецка e журналистка и поетеса, родена в София. Завършва Софийската гимназия с преподаване на френски език и българска филология в Софийския университет "Свети Климент Охридски”. Още като студентка започва работа в тогавашната "Младежка редакция" на програма "Христо Ботев". Целият ѝ професионален път е свързан с БНР.  Още през 1990..

публикувано на 12.12.24 в 08:50

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52