Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Казусът “Робин Худ“ и гласът на поколението “Z“

| обновено на 11.02.21 в 14:38
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Казусът „Робин Худ“ и кои са новите тенденции във финансовия свят? Темата коментира в "Нашият ден" Мирослав Севлиевски, бивш депутат и собственик на компания, управляваща инвестиционни фондове.

“Робин Худ“ станаха много популярни през последния месец. Платформата е брокер на ценни книжа, в която лесно можете да си отворите брокерска сметка. Всичко можете да направите по интернет, без нито лист хартия, без да посещавате нито един офис. Получавате брокерска сметка, с която можете да търгувате на фондовите борси основно в Америка. Такива платформи има още много по света. Но “Робин Худ“ станаха много популярни по най-различни причини, но най-вече заради лесния достъп до отваряне на сметки там.“

Мирослав Севлиевски

"Голямото нещо, което се случи последния месец, тази група млади хора поколението Z“, се организираха през една друга платформа, която се нарича “Редит“, и от 1 млн. станаха 8 млн. и част от тези 8 млн. решиха, че ще купуват една или десет акции на борсовия пазар в САЩ и вдигнаха в рамките на минути цените или свалиха цените на определени акции. По този начин те се опълчиха на големите инвестиционни фондове в САЩ и някои от тях обявиха фалит.

Получи се класическата библейска история Давид срещу Голиат и малките Давидчета от целия свят се събраха, организираха се и показаха на големия Давид, че светът върви по различен начин, че правилата на играта са различни и че това поколение трябва също да бъде слагано в сметката, вече не само на политическите игри, а и на борсовите спекулации и инвестиции.“


Коментар по казуса направи и Марио Димитров, съосновател на канала The Wallstreet cat:

"Много ме радват младите хора, примерно на по 18, 19, 20 години, с които си общуваме всеки ден в нашия Yotube канал – The Wallstreet cat, нашите социални медии. И наистина те се интересуват от инвестиции на много млада възраст. Да ви кажа честно, на тяхната възраст съм бил много далече от каквито и да било инвестиции. Колкото по-рано човек започне да се интересува, толкова по-добре. Тази финансова грамотност би била полезна, общо взето, през целия живот на един индивид – казва той и допълва – “Робин Худ“, макар че не са единствената платформа, където могат да се търгуват тези акции, тя е най-популярната платформа за САЩ

Ако искаш да търгуваш на “Робин Худ“, трябва да си американец. Платформата е брокер на акции. Тя е създадена преди около десет години от българина Владислав Тенев. “Робин Худ“ като цяло е нещо много гениално, тъй като дава лесен достъп на малкия инвеститор да влезе в тези пазари, през телефона, през апликация. Става много бързо, удобно и лесно. Като европеец винаги ме е било яд, че нямам достъп до тази платформа.“


Ивайло Пенев, инвестиционен мениджър, също коментира в “Нашият ден“ случая с платформата “Робин Худ“: 

“Това, което се случва последните месеци, тъй като случката с Game stop е може би последно проявление на един тренд, който го имаме от началото на пандемията и по-сериозните локдауни по целия свят. Всъщност платформата, създадена от нашия сънародник, е обект на много критики заради действията си около случая с Game stop. Без да се месим на съдебните власти в САЩ, тъй като сега “Робин Худ“ ще подлежи на разследвания по много теми, е добре да отбележим някои важни неща. Платформите с нулеви комисионни са много популярни по обективни причини. Болшинството от хората обикновено си мислят, че е много скъпо и имат нужда от огромен капитал, за да търгуват на борсите. В последно време се появиха много подобни компании, които предлагат търговия срещу нулеви комисионни. Тук обаче трябва да си спомним старата максима, че ако не плащаме за продукта, продуктът сме ние.“

“Това, което конкретно се случва с играта на малките играчи срещу големите хедж фондове, е може би проявление на бунта на младото общество, с което те искат да кажат – вижте ни, ние сме тук, не харесваме това, което виждаме, имаме сили да го променим. Подобни случки имаше и с други компании.“

Разговорите можете да чуете от звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ДОБРОволческите възможности по света и у нас

ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..

публикувано на 16.07.25 в 10:35
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца

Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..

публикувано на 15.07.25 в 16:15
Проф. Милен Замфиров

Новите технологии в съвременния образователен процес

Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..

публикувано на 15.07.25 в 12:45
Денис Иванов

СофтУни организира уебинар на тема "AI за архитекти"

Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..

публикувано на 15.07.25 в 11:38

Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж: Призвание, дълг и успехи

Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..

публикувано на 15.07.25 в 11:30