Задълбочаването в темата за неравенствата води до установяване на факта, че тя рефлектира във всички обществени гънки, в които се фокусира, развива нашият живот. По-конкретно темата за неравенствата при достъпа на пазара на труда коментира в “Нашият ден“ Ивана Мурджева.
Известно е, че достъпът на пазара на труда е препятстван от множество фактори и не е при равни стартови възможности.
“Няма да изненадаме никого, ако кажем, че ръстът на безработицата расте. Миналата година той вече надхвърля 5%. Числата са любопитни, но по-важно е какво стои зад тях. Те ни показват, че динамиката на пазара на труда е такава и тя ще се развива, независимо от развитието на пандемията, в посока, в която ще показва, че определени групи от хора все по-трудно ще си намират работа. И това е, защото ще се развиват технологиите, мобилността, а те в себе си нямат ресурс да догонят тези процеси.“
Пред кого са възможностите
“И тук проблемите са свързани и с неравенствата при дигитализацията, неравенствата в достъпа до образование, до културни продукти, икономическото развитие в семействата. Оказва се, че всички тези елементи водят до това – личността, която се изправя пред това да инвестира в своя живот, в свои професионални възможности и развитие, се оказва невъзможно да направи каквото и да било за себе си. Дори да притежава някакви ресурси за това.“
Изтеклата година
“Основната причината за оставане без работа през изтеклата 2020 г. е съкращение и уволнение. Това е оправдано с пандемичните условия, в които живеем. Но намаляването на броя на заетите лица, оптимизирането на работата при работодателите с въвеждането на интелигентните системи на управление на ресурсите, ще води до все по-голямо намаляване на числения състав при работодателя. И това е нещо, което книгите отдавна са на разказали.“
“Втората голяма група на хора, които са останали без работа, е на хората, които са били заети с временна или сезонна работа. Не си даваме сметка колко голям проблем е това – как определени групи от хора живеят от сезон до сезон. Това, както и да го погледнем, не е житейска перспектива. Ако житейското ти време е разпределено от сезон до сезон. И ако този сезон не е свързан с работа за себе си. Някой ще каже така са живели нашите баби и дядовци. Това е така, но те са работили в своето лично стопанство. Тук става въпрос за хора, които работят сезонна работа и я работят по каприза на природата и работодателя си, те също са една много голяма група.“
“Много е малък процентът при тези, които остават без работа в резултат на лична неудовлетвореност. Това може би е един от най-ниските проценти, което показва, че работещите хора рядко си позволяват да напуснат работното си място, ако усетят неудовлетворение. В този момент никой не е склонен да предприема резки движения и да започва собствен бизнес, да излиза самостоятелно на пазара на труда.“
“Друго проучване, което стана популярно напоследък насърчава работещите хора към мобилност. И то мобилност, изразена в следните параметри. В него се обяснява, че статистиката показва, че истински успешните, професионално реализирани хора, сменят работата си на всеки три години. Установява се, че три години престой на определена позиция, намаляват икономическата ефективност, намаляват приходите от работника.“
“Най-ниска динамика и най-малко мобилност ще бъдат предопределени в групите по разделение образование. Най-големият процент безработни са тези с началното образование, техният процент ще расте.“
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg