Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Градина на духовността“ – Света гора и изкуството

4
„Светогорска легенда” от Иван Милев
Снимка: sghg.bg

В Софийската градска художествена галерия можете да видите една уникална и много професионално съставена експозиция, озаглавена: „Градина на духовността. Света гора и българското изкуство от първата половина на ХХ век“. Тя ще бъде открита до 28 март 2021 година. Изложбата представя Света гора, нейните манастири и художествено наследство, видяно през погледа на български художници през тази първа половина на ХХ век. Сред тях са Цанко Лавренов, Иван Милев, Иван Пенков, Иван Лазаров, Дечко Узунов, Константин Щъркелов и др. Пътували до Атонския полуостров по една или друга причина, всеки от тях пресъздава по свой начин впечатленията от съприкосновението с тази старини, от живота на монасите и съхраненото богато художествено наследство. Изложбата включва разнообразни произведения – светогорски възрожденски щампи,, копия на стенописи, рисунки, проекти, живописни и графични оригинални творби, пресъздаващи изгледи от Света гора.

В центъра на експозицията можете да видите уникалната картина на Иван Милев „Светогорска легенда” (Пътуването на Св. Богородица до Света гора). В изложбата е представено и копието на прочутата Фануилска икона на Св. Георги, дело на Цанко Лавренов, съхранявана в пловдивския храм „Св. Цар Борис покръстител“.

Любен Домозетски, един от кураторите на „Градина на духовността“, разказва за шедьоврите на българското изкуство включени в изложбата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Воев и неговото творчество

Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания остават актуални и днес? Каква е ролята на социалната поезия и музика в съвременното общество, и как различните поколения я припознават и преживяват? Заедно с: Нели Недева-Воева, Доротея Монова, проф...

публикувано на 20.05.25 в 13:54

Книгата на Елица Матеева "Манифестът "Догма 95". Рефлексии към най-новото българско кино"

Елица Матеева е завършила "Театрознание" в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" и е специализирала "Театрална режисура". Изявява се като театрален режисьор и драматург, филмов критик. Автор е на книгите Между киното и театъра", "Целият свят е…кино!" и "Европейско кино за нетрадиционалисти", както и на редица статии в списанието на СБФД "Кино", списание..

публикувано на 20.05.25 в 09:29

Сънят на Аргонавта или другото плаване на Атанас Хранов

"Сънят на Аргонавта или другото плаване на Атанас Хранов" е изложба на Атанас Хранов. Експозицията представя писателят, поет и драматург Александър Секулов, който съвместно с Хранов създава поредица от колекции, чийто главен герой е художникът. Произведенията на художника са свързани с мита за Златното руно. Според Хранов Язон и аргонавтите са все..

публикувано на 19.05.25 в 18:05

Изкуство и величие в изложбата "Кралиците" на Георги Андонов

Новата самостоятелна експозиция на художника Георги Андонов носи името "Кралиците". Творбите са специално създадени за изложбата и са непознати на публиката. Серията "Кралиците" е колекция, в която се отразяват величие и мощ. Някои от картините са вдъхновени от реални жени в историята, а други са напълно въображаеми, създадени по образа на..

публикувано на 19.05.25 в 17:40

Петър Чухов в диалог с Бога в новата си стихосбирка "В края на леглото"

Новата стихосбирка на Петър Чухов е озаглавена "В края на леглото". Той залага отново на лаконичното изразяване и задълбоченост на мисълта. В стихотворенията се разкрива дълбокото вътрешно търсене на поета. Те представляват диалог с Бог и за автора са важна част от религиозната необходимост на човека. Бог за Чухов има не само религиозен смисъл, а..

публикувано на 19.05.25 в 17:06