Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Срещи в Париж“ – Васка Емануилова в града на изкуството

„Жена в Черно“, 1933 г. – Георги Попов (Джон)
Снимка: veg.sghg.bg

Васка Емануилова – Рисунка от Лувъра, 1939Галерия „Васка Емануилова“, филиал на Софийска градска художествена галерия, представя една изключително интересна и многообразна като визия нова изложба, със заглавие „Срещи в Париж“ – Васка Емануилова и града на изкуството през 1939 година. Изложбата може да бъде разгледана до 11 април 2021 г.

Повод за нея е неиздаден ръкопис на тази голяма наша художничка, която през 1939 година, заедно с група специализанти – художници и артисти, т.нар. „българска колония“, живеят и работят в този световен културен център на света.

Експонирани са 42 произведения – живопис, скулптура, рисунки на автори, пребивавали тогава в Париж, много фотографии от онова време, защото те непрекъснато са се снимали сред парижката атмосфера, както и различни текстове. 

Особен интерес представлява непоказван досега цикъл илюстрации на Илия Бешков към книгата „Париж – роман-хроника“. А „колонията“ са Ненко Балкански, Илия Бешков, Джон Попов, Иван Фунев, Кирил Кръстев, Ангел Вълчанов и др.

Кураторката на изложбата Галина Декова и изкуствоведката Евгения Христова представят експозицията „Срещи в Париж“ в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Артработилница за мартеници

Българското посолство в Израел с Артработилница за мартеници

С дипломатически прием в Българското посолство в Израел бе отбелязан националният ни празник 3 март – съобщи в кореспонденция за "Артефир" журналистката Весела Райчинова. А Баба Марта зарадва българската общност там с традиционните мартеници, които за втора година се изработват в Артработилница за мартеници, организирана от посолството ни и Община Бат..

публикувано на 04.03.25 в 18:30
Ивайло Диманов

"Изтанцувай го тоя живот!" – нова книга на Ивайло Диманов

Нищо на белия свят не е вечно. Дори любовта е горчива на вкус. Изтанцувай го тоя живот, човече! И бездруго е колкото един блус... Ивайло Диманов Най-новата стихосбирка на Ивайло Диманов "Изтанцувай го тоя живот!" има премиера на 6 март от 18 ч. в клуб "Журналист".  Сборникът съдържа петдесетина нови творби на поета, както и диск с..

публикувано на 04.03.25 в 18:00

Две световни премиери на Opera Open в Пловдив

Шест премиери ,  от които две световни, включва изданието на фестивала Opera Open на Античния театър в Пловдив. Програмата на престижния форум, който се осъществява за 12 път, беше представена на пресконференция в община Пловдив. Фестивалът се финансира от градската управа и фондация "Пловдив 2019". Тази година фестивалът е под надслов..

публикувано на 04.03.25 в 17:05

Изложба живопис на Ивайло Мирчев се открива в галерия “Астри”

Галерия "Астри" има особената чест и привилегия повече от 12 години да представя в София, в самостоятелни изложби, творчеството на художника Ивайло Мирчев: "Упражнения по живопис“ (2012), "Живопис“ (2015), "Конферанс-Кремиковци“ (2017), "Всичко е живопис“ (2020), "Преминаване във времето“ (2022). Много са участията му и в тематични сборни изложби. Той..

публикувано на 04.03.25 в 16:14

"Нощта разказва" – съвместена изложба на Росен Карамфилов и Денис Попов

Преди дни в столичната галерия Intro се откри изложбата "Нощта разказва" – съвместен проект между Росен Карамфилов, свободният дух с четка в ръка, който казва за себе си, че е седнал във въздуха, и Денис Попов - първият дипломиран незрящ скулптор в България. През 2023-та двамата автори станаха част от проекта на Десислава Бинева и френското..

публикувано на 04.03.25 в 16:10