Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шпионската история „Някой трябва да плати“ се пренася от аудиосериала в книга

Снимка: ciela.com

Първият български аудиосериал „Някой трябва да плати“ оживява в книга, със специално допълнение и ново име. Шпионската история на Богдан Русев, която разказва историята на Майкъл от Ексклузивната компания за персонализирани решения в областта на си­гурността, вече е със заглавие „P.S. Някой трябва да плати“ и може да се чете и препрочита.

„Основната разлика в книжното издание, основната причина то да съществува, е този текст, който аз написах, който го няма в аудиосериала и който всъщност тийзва началото на следващите приключения на някои от основните главни герои“, обясни в „Артефир“ авторът на оригиналния, остроумен и екстремен сюжет. Той е в стила на „Бандата на Оушън“, но е поръсен и с щедра доза „Мисията невъзможна“ и щипка от романите за „Агент 007“.

Историята в „P.S. Някой трябва да плати“, инспирирана от аудиосериала, е замислена в три части, две от които предстоят да бъдат написани. Богдан Русев вече има идея какво точно ще се случи в тях. Според него единственият начин да се раждат адекватни жанрови истории за България е да започнем самите ние да ги създаваме.

„В тези измислени истории, в които героите преживяват приключения и накрая доброто побеждава, имаме възможност поне за малко да се откъснем от реалния свят, в който това, за съжаление, се случва много по-рядко. Така че това е основното удоволствие и основният смисъл да съществуват подобни истории и да бъдат слушани или четени. Съответно за мен пък това е горе-долу единствената причина да ги създавам – и аз да се почувствам за известно време в някакъв друг свят, където всичко е по-хубаво и по-логично, и по-разумно, и лошите получават възмездие, а добрите заминават към залеза с жълто Порше“, сподели още Богдан Русев. И добави: „Надявам се, че хората, които четат тази книга и мечтаят ще се почувстват по някакъв начин по-окрилени да се опитат да случат някакви мечти в собствения си живот. Поне за мен беше така, докато я пишех.“

Писателят и преводач Богдан Русев се надява и на това приключението, което ни пренася в Сан Матадор – екзотичният остров, обгърнат от информационно затъмнение, в сравнение с който „дори Северна Корея изглежда като популярна туристическа дестинация“, да се развие и в други пространства.

А защо се определя като автор-ландшафтен архитект и по какъв начин Майкъл ще потърси справедливост за миналото си в това ново книжно издание Богдан Русев разказва в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Киното е изкуство, което много влияе на хората

Киното е необятен и най-вече визуален свят. Играе с всичките ни сетива, но без зрението, няма кино. Виновници да виждаме киното са операторите.  И колкото зависи от режисьорите какво виждаме на екрана, толкова зависи и от оператора.  Занаятът през окото на обектива, представен от младия оператор Александър Добрев, е равен на дисциплина и..

публикувано на 27.01.25 в 10:45
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25