Испания е страна с вековни традиции в правенето на дантела и днес там се правят огромни събори на дантелиери от цялата страна и от чужбина. България, от друга страна, има своя дантелиерски град – Калофер, едва от около век. Въпреки това дантелата в България е жива в някои от носителите си и изкуството на изплитането ѝ все още се предава.
Дали тя ще остане само застинало във времето изкуство, или ще се превърне в примамливо занимание по икономически, естетически или други предпоставки, като че зависи само от нагласите на днешните носители на умението. Някои от тях продължават да правят от дантела класически предмети за украса и за бита. Други, като новаторката Бистра Писанчева, създават цели пейзажи с техниката на дантелата. Именно Бистра най-пълно и с размах приближава дантелиерството много повече до изкуството, отколкото до занаятчийството. И въпреки това...
Преди година Бистра се среща на летището в Мадрид с испанската дизайнерка Лидия Муро, която иска да прави сгъваеми чанти от парчета кожа и парчета мек и красив материал. Тя открива Бистра Писанчева виртуално и така стига до евриката какъв да бъде този материал. Двете дами печелят вниманието на Проекта за ценно сътрудничество на европейската комисия, който цели да насърчи съвместната работа между дизайнери (а под дизайнери Европейската комисия разбира много повече от дизайнери на дрехи) от различни страни в Европа. Така започва пътят на „The Eastern Side of Riviera“ и малките сгъваеми чанти, които са удобни и създадени устойчиво – с остатъци от кожарската индустрия в една испанска област и с възможността за производството им и други хора да усвоят и практикуват дантелиерството.
Бистра и Лидия се срещат за втори път в София, за да работят заедно на живо и докато работят върху прототипите на серията чанти, те разказват за себе си, за проекта и за бъдещето. За миналото и за бъдещето на дантелата разказва и Антоанета Петрова, председател „на читалище Христо Ботев“ в гр. Калофер, където от няколко години функционира Център на дантелата.
Чуйте цялото предаване в звуковия файл.
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
В Мелитополския държавен педагогически университет "Богдан Хмелницки" в Украйна се проведе деветата поредна Международна научна конференция за млади българисти. Събитието бе организирано от Центъра по българистика и лектората по български език, литература и култура в университета, като акцентът тази година бе поставен върху темата " Младите в..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg