Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На кино и изложба в Чешкия център в София

Снимка: Чешки център

Със специална селекция от филми, на които Павел Юрачек е сценарист или режисьор, ще участва Чешкият център в юбилейния 25-и София Филм Фест. Прожекциите са част от съпътстващата програма на фестивала.

Кои са събитията, предстоящи в Чешкия център в София. Директорът на Центъра Дагмар Остранска разказва за инициативи в “Артефир“.

“Избрахме Павел Юрачек именно защото той не е много познат в България. Той почина много рано, на 54 години, и е изключително талантлив. Някои от филмите му не са излъчвани приживе. Те са се прожектирали по целия свят, но са били забранени в Чехословакия и критикувани и забравяни в архивите. Това беше много тъжно не само за неговото творчество, но и за други от режисьорите от чехословашката нова вълна във времената след 70-те години в Чехословакия.“ – казва Остранска.


В програмата на София филм фест ще бъде показана селекция от седем филма, създадени от и в съавторство с Юрачек.

“Тези филми не са лесни, те са за интелектуалци, те са малко тъжни и имат нужда да се гледат повече, да се мисли след тях, желателно е да има и дискусия след всеки. Имаме специално въведение преди всеки филм. Филмите са в различни жанрове.“ – казва още Остранска.

Специалният фокус върху творчеството на Павел Юрачек включва и филмът на режисьора Индржих Полак „Икар 1“, който се излъчва за първи път в България. В работата по сценария на тази история участва и легендарният полски писател Станислав Лем, един от най-четените автори на научна фантастика в света.

Творчеството на Павел Юрачек ще бъде представено от Ян Трънка, специалист от Националния филмов архив на Чехия.

Прожекциите започват от 1 март в Чешкия център София. Входът е свободен.

Програма на филмите, които ще бъдат излъчени.


Още едно събитие предстои в Чешкия център. Творческият тандем Давид Бем и Иржи Франта пристига в София.

Проектът „Никъде нищо, някъде нещо“ представя три от най-новите работи на двамата артисти.

Официалното откриване е във вторник на 2 март от 15 до 19 часа.

Изложбата включва цикъл дигитални рисунки – Симулиран сън, видео ADHD и карантинни рисунки, които Давид Бем и Иржи Франта си предават по време на локдауна и в началото функционират като закодирани съобщения, които обменят помежду си. 

Давид Бем и Иржи Франта са творчески тандем от 2006 година. През 2014 г. представиха свой проект в рамките на десетата „Нощ на музеите и галериите – Пловдив“.

Двамата правят пърформанси, снимат видеоматериали, изграждат инсталации в обществени пространства, създават стенописи и са автори на илюстрации за книги и списания. Творбите им напомнят на рисуван дневник, графит, карикатура, комикс, концептуално изкуство, гротеска, спортно изпълнение, художествено сътрудничество, физически експеримент, импровизирана хореография или театрално представление.

Важни за тях са процесуалността, времевият принцип, преодоляването на капаните, преплитането с медиите, екпериментирането, спазването и нарушаването на правилата, творческият диалог, иронията, сериозността, игривостта, вечната недовършеност.

Повече за двете събития можете да чуете от директорката на центъра в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04