В епизод 408 „Трамвай по желание“ среща своята публика със знаменития художник-фотограф, исторически изследовател и театрален мисионер Иво Хаджимишев.
Израснал зад сценичните кулиси, Хаджимишев е свързан кръвно с оперното и театралното изкуство. Баща му Михаил Хаджимишев е един от най-големите режисьори на българското оперно изкуство, а майка му Ани Хаджимишева е художник-сценограф. Дядо му Панчо Хаджимишев пък е дипломат от кариерата, дългогодишен посланик на България в Лондон, Рим и Атина.
Самият Иво Хаджимишев завършва прочутия лондонски колеж по изкуствата Bournemouth and Pool College of Arts и става член на британската Кралска фотографска асоциация.
Връзката с театъра на Хаджимишев продължава в годините, като той открива и спасява за поколенията архива на Народния театър „Иван Вазов“ – 1700 стъклени плаки със снимки от постановки на театъра от първата половина на 20 век.
В своята портретна фотография Хаджимишев прави впечатляващи художествени изображения на едни от най-знаковите фигури на българската култура. Автор е на над 20 самостоятелни колекции от фотографии и фотоесета, представени в целия свят: Англия, Австрия, Нидерландия, Италия, Франция, Мексико, Нигерия, САЩ.
На усилията на Хаджимишев дължим българския превод на мемоарите „Свидетел на историята“, в които бележитият дипломат Чарс Болън описва своето участие в едни от най-ключовите събития на миналото столетие. Връзката между Болън и България е, че дъщеря му Ейвис бе посланик на САЩ у нас през 90-те години.
В последните години Иво Хаджимишев се е посветил на благотворителна дейност, издирвайки и съхранявайки за историята наследството на забележителни фигури от българската фотография и националната култура.
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Литературният клуб на Столична библиотека навърши десет години, а на 16 януари е представянето на известния писател Деян Енев в новия формат "По следите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg