Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Shopping and F***ing“ – за консуматорството като болест на съвременния човек

Плакат: Георги Сиркатов
Снимка: Фейсбук

Премиерният спектакъл „Shopping and F***ing“ очаква първите си зрители на 4 и 5 март в I AM Studio. Автор на пиесата с провокативно заглавие е английският драматург, актьор и писател Марк Рейвънхил, а постановката е дипломен спектакъл на Димитър Илиев.

„Да консумираш или да те консумират? Това се пита в пиесата на Марк Рейвънхил. Зрителят е провокиран с редица екзистенциални въпроси относно стойността на човешкия живот в свят, в който всичко може да се купи, защото всичко се продава и има съответната цена. Истинските взаимоотношения се заменят с „транзакции“, превръщайки любовта и физическия контакт в обикновена търговия и нищо повече. В резултат на това всички морални кодекси и етични ценности се заличават. Пиесатa „Пазаруване и секс“ разглежда този проблем по възможно най-бруталния, откровен и честен начин със средствата на драматургията и театъра. Това е пиеса за самотата и трагедията на младия човек, оставен на произвола на нелеката си съдба – да се ситуира в обществото и да оцелява“, споделя по повод премиерата режисьорът на спектакъла Димитър Илиев, с мрачното предчувствие, че пиесата на Марк Рейвънхил ще става все по-актуална.

В представлението участват актьорите Антония Кундакова, Вилян Гешев, Ванина Йорданова, Георги Богданов, Радослав Радев. Сценографията и костюмите са на Ванина Цандева, композитор – Румен Драганов, видео и обработка – Петър Бояджиев.

Спектакълът е създаден с финансовата подкрепа на Националния фонд „Култура“ – Програма „Творчески инициативи“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Маргарита Димитрова

41-вото издание на "Аполония" превръща Созопол отново в сцена на всички изкуства

Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол.  За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване.  Официалното откриване на фестивала е на..

обновено на 24.07.25 в 12:07

25 години Шекспиров театър в Паталеница

Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..

публикувано на 24.07.25 в 09:30

Митологичният роман на Джон Фаулз "Магът" излезе в превод на български език

Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..

публикувано на 24.07.25 в 09:23

Дряново посреща изложба в чест на габровските опълченци

Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..

обновено на 24.07.25 в 08:56

Стара Загора търси паметта на своите къщи в нов културен формат

Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..

обновено на 24.07.25 в 08:54