В навечерието на 8 март, обявен от ЮНЕСКО за Международен ден на жените, Европейският съюз за радио и телевизия осъществи нови програми от проекта, озаглавен „Жените в музиката“, който започна през 2019 година.
Специално за 8 март 2021 г. Датското радио в сътрудничество с БиБиСи изготви серия от мини-портрети в звук на жени-композитори, които предостави на всички обществени радиокомпании, членуващи в EBU. Фокусиран върху различни тематични аспекти от живота на жени-композитори и предизвикателствата, с които те са се справяли, проектът води слушателите през необикновените и незабравими истории на жените – творци. Поредицата е в 24 части – 24 наречени от създателите ѝ „пощенски картички“, всяка от които в рамките на 6-7 минути скицира биографията на една талантлива композиторка и ярка личност.
Серията започва с легендарната Хилдегард фон Бинген: игуменка, ерудит, философ и композитор, живяла в Германия повече от 80 години през XII век (от около 1098 до 1179) и завършва с „екзотичното цвете“ Унсук Чин, която в момента също живее в Германия (Берлин), а е родена през 1961 в столицата на Южна Корея.
Програма „Христо Ботев“ започна да представя проекта в Неделния следобед на 7 март (от 14 часа) с портретите на фамозните италианки Франческа Качини и Барбара Строци и продължава в Музикалната вечер на 8 март (от 19.30 часа) с Хилдегард фон Бинген и Клара Шуман.
Редовните слушатели на програмата за култура и образование на БНР ще могат да се запознаят с други талантливи композиторки в следващи издания на предавания като „Контемпо“, „Звукови хроники“ и отново „Неделен следобед“.
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg