„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 1-7 март. Това са някои от акцентите в предаването от седми март:
“Какво е свободата? Дали свободата е условие на самото съществуване, или тя е, напротив, единствено негов утопичен хоризонт? Ако свободата е условие на съществуването, то можем ли изобщо да я познаем, и как?”. Това са въпросите, отговори на които търси Боян Манчев с философските си изследвания в “Свободата въпреки всичко”. Премиерата на книгата ще бъде съпътствана с лекцията на Боян Манчев „Танцът на мрака и революцията на тялото“ заедно с режисьорката Ани Васева, на 17 март в Студио 1 на Радио Пловдив.
Язовир "Студена", плажът Алепу, изровените за баластра брегове на р. Марица и една локва в тъй нареченото "Село на фургоните" – това са четирите места, от които художничката и съвременна пърформънс артистка Мария Налбантова черпи вода за проекта си "Суша". Изложбата, която се откри на 2 март в галерия „Интро“, София, и продължава до 9 март, съдържа обекти и видеоинсталация. Сушата е метафора в сложната поредица от свързани проекти на Мария Налбантова, която миналото лято спечели наградата "БАЗА".
Организаторът на София хартиен арт фест Даниела Тодорова покани слушателите на първото от фестивалните събития за тази година – самостоятелната изложба "Емоции" на белгийската художничка Жанин де Реймекер в галерия "Сан Стефано". Поради пандемията цялостната програма на София хартиен арт фест 2021 заема необичайно дълъг период, обхващащ повече от половин година. Освен поредица от самостоятелни изложби, фестивалът, организиран от Фондация Аматерас, ще включва дискусии и лектории, насочени към адаптирането на нестандартни публични пространства към излагането на изкуство.
Бяха представени резултатите от петото юбилейно издание на Конкурса за нова пиеса на Нов български университет с тема „Свободата“. Думата "свобода" най-точно засяга проблемите на новата нормалност според проф. Виолета Дечева. Постъпили са 62 пиеси. Конкурсът спечелиха в съавторство българката Мартина Новакова и испанецът Мигел Валентин с експерименталния си текст за един зрител "Урок по самота".
На 4-ти март в галерия "Ракурси" беше открита изложбата на Чавдар Гюзелев "Свободно прелитащи глави". Експозицията включва произведения в две посоки – големи литографски отпечатъци с реещи се глави и свободни образи и предмети. В другата си част експозицията съдържа големи живописни платна, изчистени от човешко присъствие.
Френският диригент Фредерик Шаслен гостува за първи път в България за концерт на Софийската филхармония на 7-и март в зала България. Диригентът е работил със Соня Йончева и Веселина Кацарова, а в този концерт ще се срещне и с мецосопраното Мария Радоева.
Излезе поетичният сборник на писателката Рада Александрова „Свидетели на свечеряването“, който е своеобразна антология за авторката. Той събира стихове от 14 стихосбирки, както и нови текстове. Рада Александрова е автор и на пиесите "Полегати дъждове", "Въздух за всички", "Ангелът", както и на романа "Всяка вечер е петък".
Какво е състоянието на българската детска литература в последните години дискутираха писателката, преводачка и издателка Зорница Христова и литературоведката проф. д-р Светлана Стойчева в предаването „Какво се случва“ в петък следобед.
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg