Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 1-7 март

Снимка: www.pinterest.com

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 1-7 март. Това са някои от акцентите в предаването от седми март:

“Какво е свободата? Дали свободата е условие на самото съществуване, или тя е, напротив, единствено негов утопичен хоризонт? Ако свободата е условие на съществуването, то можем ли изобщо да я познаем, и как?”. Това са въпросите, отговори на които търси Боян Манчев с философските си изследвания в “Свободата въпреки всичко”. Премиерата на книгата ще бъде съпътствана с лекцията на Боян Манчев „Танцът на мрака и революцията на тялото“ заедно с режисьорката Ани Васева, на 17 март в Студио 1 на Радио Пловдив.

Язовир "Студена", плажът Алепу, изровените за баластра брегове на р. Марица и една локва в тъй нареченото "Село на фургоните" – това са четирите места, от които художничката и съвременна пърформънс артистка Мария Налбантова черпи вода за проекта си "Суша". Изложбата, която се откри на 2 март в галерия „Интро“, София, и продължава до 9 март, съдържа обекти и видеоинсталация. Сушата е метафора в сложната поредица от свързани проекти на Мария Налбантова, която миналото лято спечели наградата "БАЗА".

Организаторът на София хартиен арт фест Даниела Тодорова покани слушателите на първото от фестивалните събития за тази година – самостоятелната изложба "Емоции" на белгийската художничка Жанин де Реймекер в галерия "Сан Стефано". Поради пандемията цялостната програма на София хартиен арт фест 2021 заема необичайно дълъг период, обхващащ повече от половин година. Освен поредица от самостоятелни изложби, фестивалът, организиран от Фондация Аматерас, ще включва дискусии и лектории, насочени към адаптирането на нестандартни публични пространства към излагането на изкуство.

Бяха представени резултатите от петото юбилейно издание на Конкурса за нова пиеса на Нов български университет с тема „Свободата“. Думата "свобода" най-точно засяга проблемите на новата нормалност според проф. Виолета Дечева. Постъпили са 62 пиеси. Конкурсът спечелиха в съавторство българката Мартина Новакова и испанецът Мигел Валентин с експерименталния си текст за един зрител "Урок по самота".

На 4-ти март в галерия "Ракурси" беше открита изложбата на Чавдар Гюзелев "Свободно прелитащи глави". Експозицията включва произведения в две посоки – големи литографски отпечатъци с реещи се глави и свободни образи и предмети. В другата си част експозицията съдържа големи живописни платна, изчистени от човешко присъствие.

Френският диригент Фредерик Шаслен гостува за първи път в България за концерт на Софийската филхармония на 7-и март в зала България. Диригентът е работил със Соня Йончева и Веселина Кацарова, а в този концерт ще се срещне и с мецосопраното Мария Радоева.

Излезе поетичният сборник на писателката Рада Александрова „Свидетели на свечеряването“, който е своеобразна антология за авторката. Той събира стихове от 14 стихосбирки, както и нови текстове. Рада Александрова е автор и на пиесите "Полегати дъждове", "Въздух за всички", "Ангелът", както и на романа "Всяка вечер е петък".

Какво е състоянието на българската детска литература в последните години дискутираха писателката, преводачка и издателка Зорница Христова и литературоведката проф. д-р Светлана Стойчева в предаването „Какво се случва“ в петък следобед.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба на икони в Българския културен институт в Берлин

Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир Желев. В навечерието на християнския празник Рождество Христово организираната с благословението на Негово Високопреосвещенство Западно-и Средноевропейски Митрополит Антоний изложба ще се открие утре в..

публикувано на 19.12.24 в 17:34

Калоян Игнтовски с нова стихосбирка

Четвъртата стихосбирка на Калоян Игнатовски се нарича "Водата на деня". Той е поет и литературен преводач от английски и испански език, който не държи да бъде постоянно във фокуса на медийния интерес, но пък изкушените от стойностната литература читатели познават стихосбирките му, както и книгите, които е превел. В представянето на "Водата на..

публикувано на 19.12.24 в 17:11
Яна Букова

Яна Букова с тройна премиера на книга в София, Атина и Ню Йорк

"Черно хайку", новата стихосбирка на поетесата Яна Букова имаше едновременна премиера на три езика в България, Гърция и САЩ в три издателства с богата история и висок стандарт. В рамките на последния месец книгата се появи на български, на гръцки от издателство "Икарос", Атина и на английски като част от сборното издание Notes of the Phantom Woman в..

публикувано на 19.12.24 в 16:35
Николай Райнов

Изкуството в мен: Разностранният и необикновен Николай Райнов

Николай Райнов е уникален в историята на новата българска култура – необикновено разностранен талант : поет, белетрист, драматург, есеист, литературен критик, учен-теоретик, историк и философ и стилист, преводач, публицист, неизтощим разказвач, вдъхновен интерпретатор на нашия и световния приказен фолклор; художник, изучаващ и опитващ..

публикувано на 19.12.24 в 13:53
Никол, Мария, Габриела, Ирена Даскалова, Мартин, Луиза

Тийнейджърът в мен: Ирена Даскалова

Тя е сценарист, документалист, продуцент, филмов режисьор, наследница на фамилия, която е била "враг на народа", майка, стилист, пие кафе и бълва идеи постоянно – наш гост е вечната бунтарка Ирена Даскалова ! Още като малка Ирена режисира и командори свои приятели от улицата. Искала да стане оператор, но разбрала, че камерата е твърде тежка..

публикувано на 19.12.24 в 13:38