Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Владимир Павлов за планините и сноуборда

Снимка: личен архив

„През живота си неведнъж са ме поучавали и дори заставяли да „стъпя здраво на земята“, каквото и да значи това, а аз вече карам тридесет и деветата си година и може би съм превалил билото на живота си, но все още не успявам да се справя с тази задача. Ама, хора, аз не искам да стъпвам здраво на земята, аз искам да летя!“

Това са думи на Владимир Павлов – екстремен сноубордист, човек който не само обича катеренето в планината, но и спускането от нея, защото какво иначе ще го накара да се спусне със сноуборд от осемхилядник като връх Манаслу.


През 2019 година той изкачва връх Манаслу в Хималаите и стана първият българин, който се е спуснал със сноуборд от осемхилядник. Владимир Павлов е автор и на книгата „Моите сноуборд върхове“, която може да се чете и като автобиография, но и като пътепис за спусканията му от най-интересните върхове у нас, а също и в Алпите, Доломитите, Кавказ, Памир и Хималаите.

„Животът трябва да се живее и рискове трябва да се поемат, човек трябва да има предизвикателства и да гони своите върхове, независимо дали те са в планината или някъде другаде“, казва още Владимир Павлов.


Разговорът с него е не само за книгата му „Моите сноуборд върхове“, но и за екстремния сноуборд и за планините у нас, а и по света.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49