Още в края на май месец 2020 г. излезе новината, че фин термометър може да се превърне в незаменим помощник при лечението на болни и пациенти със съмнение за коронавирус. Той е създаден под ръководството на алерголога проф. Тодор Попов от болница "Св. Иван Рилски" в София в сътрудничество с Инфекциозната болница в София.
Образно казано, това е “термометър за бял дроб“.
Проф. Тодор Попов завършва медицина в Медицинския университет в София. Придобива специалности по вътрешни болести и клинична алергология, защитава докторска дисертация за реактивността на дихателните пътища и кашличен рефлекс през 1991 г. В момента е професор в Университетската болница “Св. Иван Рилски“.
Проф. Тодор Попов е главен герой в “Нашият ден“.
“Откритието не е свързано с Covid, а с възпалението на дихателните пътища при астма, хронично обструктивна белодробна болест (ХОББ). Прекарал съм десетилетие, като съм се опитвал да си дам сметка какво кара едно възпаление да доведе до клинични симптоми, до тежка астма например или при обструктивната болест. Това, което е най-малкият общ знаменател между всички форми на дихателна патология, и съответно това, което се случва при пациентите в хода на болестта им, е свързано с възпаление. То е неотменна част от диагностичните алгоритми, които прилагаме при нашите пациенти.“
“В момента, в който не се чувстваме добре, започваме да мерим температура и да си мислим дали има едно или друго нещо в нас. Това става с термометри, които са основен уред в къщата, когато става дума за здраве. Този вече различен термометър ни дава възможност да мерим температурата не просто на тялото, а тази на дихателните пътища“ – казва проф. Попов и пояснява –
Защо е важно това? Защото всъщност дихателните пътища си имат своя геометрия, кръвоснабдяване, температурата отразява кръвоснабдяването на дадена тъкан, когато то се увеличи поради травма, поради възпаление от инфекциозен или от някакъв друг тип, то тази тъкан започва да генерира повече топлина, съответно хващаме този сигнал. Той лесно се хваща, когато мерим температурата под мишницата, мерим в ухото или в устата. Оказва се, че при температура на издишания въздух нещата изглеждат по-различно, но в крайна сметка ни дава специфична информация за това доколко болестта – било то астма, било то хронично обструктивна белодробна болест, ако щете и по-екзотични заболявания, включително и рак на белия дроб – биха могли да бъдат отражение на това, което става в организма, и да се вземат съответните мерки.“
“Говорим за уред, който мониторира състоянието на дихателните пътища, като проследява тяхната температура.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg