Още в края на май месец 2020 г. излезе новината, че фин термометър може да се превърне в незаменим помощник при лечението на болни и пациенти със съмнение за коронавирус. Той е създаден под ръководството на алерголога проф. Тодор Попов от болница "Св. Иван Рилски" в София в сътрудничество с Инфекциозната болница в София.
Образно казано, това е “термометър за бял дроб“.
Проф. Тодор Попов завършва медицина в Медицинския университет в София. Придобива специалности по вътрешни болести и клинична алергология, защитава докторска дисертация за реактивността на дихателните пътища и кашличен рефлекс през 1991 г. В момента е професор в Университетската болница “Св. Иван Рилски“.
Проф. Тодор Попов е главен герой в “Нашият ден“.
“Откритието не е свързано с Covid, а с възпалението на дихателните пътища при астма, хронично обструктивна белодробна болест (ХОББ). Прекарал съм десетилетие, като съм се опитвал да си дам сметка какво кара едно възпаление да доведе до клинични симптоми, до тежка астма например или при обструктивната болест. Това, което е най-малкият общ знаменател между всички форми на дихателна патология, и съответно това, което се случва при пациентите в хода на болестта им, е свързано с възпаление. То е неотменна част от диагностичните алгоритми, които прилагаме при нашите пациенти.“
“В момента, в който не се чувстваме добре, започваме да мерим температура и да си мислим дали има едно или друго нещо в нас. Това става с термометри, които са основен уред в къщата, когато става дума за здраве. Този вече различен термометър ни дава възможност да мерим температурата не просто на тялото, а тази на дихателните пътища“ – казва проф. Попов и пояснява –
Защо е важно това? Защото всъщност дихателните пътища си имат своя геометрия, кръвоснабдяване, температурата отразява кръвоснабдяването на дадена тъкан, когато то се увеличи поради травма, поради възпаление от инфекциозен или от някакъв друг тип, то тази тъкан започва да генерира повече топлина, съответно хващаме този сигнал. Той лесно се хваща, когато мерим температурата под мишницата, мерим в ухото или в устата. Оказва се, че при температура на издишания въздух нещата изглеждат по-различно, но в крайна сметка ни дава специфична информация за това доколко болестта – било то астма, било то хронично обструктивна белодробна болест, ако щете и по-екзотични заболявания, включително и рак на белия дроб – биха могли да бъдат отражение на това, което става в организма, и да се вземат съответните мерки.“
“Говорим за уред, който мониторира състоянието на дихателните пътища, като проследява тяхната температура.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Водолази от сдружението "Приятели на морето – Бургас" създадоха първата подробна карта с 28 от най-атрактивните обекти за гмуркане, разположени в акваторията от Несебър до Резово. Предаването "Нашият ден" среща своите слушателите с д-р Стефан Миринчев от сдружението, който разказва повече за проекта. Целта е да се подпомогне опознаването на..
Православни и католици отбелязват първия ден от Светлата седмица. Периодът до следващата неделя е наречен така заради светлината на Великден, който тази година съвпадна за двете деноминации на християнството. Осмият ден, с който завършват великденските празници, е свързан с идеята за блажената вечност и преобразения свят, в който няма залез...
"Христос възкръсна от мъртвите, като чрез Своята смърт победи смъртта и на ония, които бяха в гробовете живот подари.” Това са словата от Пасхалния тропар, който огласява всички храмове в нощта на Христовото възкресение. Те разкриват неговата същност, благодарение на която ние човеците придобихме живот вечен. От светлината на Неговото..
И двете деноминации празнуват Възкресение Христово, което е централно събитие в християнската вяра. Това е денят, в който се отбелязва възкресението на Господ Иисус Христос след неговото разпятие и кръстна смърт. За смисъла на празника. С какво се отличават богослуженията им? Различна ли е символика на боядисаните яйца? Какви са традициите и..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на гости в студиото е проф. Росен Коларов, специалист по лицево-челюстна хирургия. И не само: професионален фотограф-художник, бил е ръководител на болница и на агенция, създател и деец на българската..
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg