Всяка година в Академията на Майските музикални тържества във Флоренция се обучават млади оперни певци. Те кандидатстват за определен брой места и идват от цял свят.Своя пореден майсторски клас в тази академия през месец февруари проведе сопраното Татяна Шиварова. Татяна завършва консерваторията в София. Тя живее в Милано и вече преподава на различни места в страната. Тежката пандемична обстановка в Италия се отразява и върху нейната работа. Щастлива да се срещне отново с учениците Татяна разказва: „Селекцията е много строга. Първо изпращат видеозаписи. След това ги канят за прослушване на живо. От всички избират десет певци, които получават стипендия“.
Освен това тези от тях, които не си намерят веднага работа имат възможност да продължат в следващ курс за усъвършенстване. За да преподава в тези майсторски класове Татяна Шиварова също е преминала през изпит. Предоставя се възможност за работа с певците и ако те са доволни, преподавателят е канен и за други курсове.
За жалост до сега в Академията не са се обучавали българи. Татяна съдейства да разговаряме с Джани Тангучи, артистичен координатор на Академията. Той каза, че в момента там има испанка, руснак, италианци, южно кореец, китаец и персиец. Много интересна е програмата. Освен пеене, актьорско майсторство, работа с пианист, танци певците задължително учат италиански и английски. Имат часове с търговец и финансист, за да се справят с договорите и с новите финансови изисквания. Имат и часове по метода „Александър“. Музиколог ги запознава с различните стилове.
В края на всеки сезон правят голям концерт, в който участват всички. За Коледа също има концерт. В спектаклите в оперния театър участват в малки роли, като това им се заплаща. Така освен помощ за тях и за театъра е и натрупан безценен сценичен опит. Организират се и концерти в съседните градове. За тях също получават хонорар.
Обикновено изпитите са през юни, а годината започва през ноември. Може би сега няма да обявят нов конкурс, тъй като пандемията е попречила на пълноценната работа със студентите. Но тъй като няма мецосопран в курса, вероятно ще обявят конкурс за прием само на два мецосопрана.
Самият Джани Тангучи има богата артистична биография. Това е един от ярките мениджъри. Сред постовете, които е заемал е артистичен директор на театър „Комунале“ в Болоня, на театър „Ла Фениче“ – Венеция, на Миланската скала, на Римската опера, на международния фестивал в Бергамо, както и консултант в различни други театри и организации в Италия. Председателствал е и е бил член на международни конкурси.
В звуковия файл чуйте разговора с Татяна Шиварова и Джани Тангучи.
Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg