Всяка година в Академията на Майските музикални тържества във Флоренция се обучават млади оперни певци. Те кандидатстват за определен брой места и идват от цял свят.
Своя пореден майсторски клас в тази академия през месец февруари проведе сопраното Татяна Шиварова. Татяна завършва консерваторията в София. Тя живее в Милано и вече преподава на различни места в страната. Тежката пандемична обстановка в Италия се отразява и върху нейната работа. Щастлива да се срещне отново с учениците Татяна разказва: „Селекцията е много строга. Първо изпращат видеозаписи. След това ги канят за прослушване на живо. От всички избират десет певци, които получават стипендия“.
Освен това тези от тях, които не си намерят веднага работа имат възможност да продължат в следващ курс за усъвършенстване. За да преподава в тези майсторски класове Татяна Шиварова също е преминала през изпит. Предоставя се възможност за работа с певците и ако те са доволни, преподавателят е канен и за други курсове.
За жалост до сега в Академията не са се обучавали българи. Татяна съдейства да разговаряме с Джани Тангучи, артистичен координатор на Академията. Той каза, че в момента там има испанка, руснак, италианци, южно кореец, китаец и персиец. Много интересна е програмата. Освен пеене, актьорско майсторство, работа с пианист, танци певците задължително учат италиански и английски. Имат часове с търговец и финансист, за да се справят с договорите и с новите финансови изисквания. Имат и часове по метода „Александър“. Музиколог ги запознава с различните стилове.
В края на всеки сезон правят голям концерт, в който участват всички. За Коледа също има концерт. В спектаклите в оперния театър участват в малки роли, като това им се заплаща. Така освен помощ за тях и за театъра е и натрупан безценен сценичен опит. Организират се и концерти в съседните градове. За тях също получават хонорар.
Обикновено изпитите са през юни, а годината започва през ноември. Може би сега няма да обявят нов конкурс, тъй като пандемията е попречила на пълноценната работа със студентите. Но тъй като няма мецосопран в курса, вероятно ще обявят конкурс за прием само на два мецосопрана.
Самият Джани Тангучи има богата артистична биография. Това е един от ярките мениджъри. Сред постовете, които е заемал е артистичен директор на театър „Комунале“ в Болоня, на театър „Ла Фениче“ – Венеция, на Миланската скала, на Римската опера, на международния фестивал в Бергамо, както и консултант в различни други театри и организации в Италия. Председателствал е и е бил член на международни конкурси.
В звуковия файл чуйте разговора с Татяна Шиварова и Джани Тангучи.
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Александър и Константин Владигерови ще зарадват българската публика с своя авторски концерт "Есенни джаз скици" с Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев на 28 ноември от 19 часа в Първо студио на радиото. Обичаните български музиканти, които вече повече от 25 години живеят и работят във Виена, ще представят 10 свои авторски композиции от..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg