Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 7-14 март

Снимка: pixabay

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата 7-14 март. Това са някои от акцентите в предаването от четиринайсети март:

"Портрет на умиращ титан" – изложба, или пък сценографска инсталация, нареди в Галерия "Райко Алексиев" визуалният артист Юлиян Табаков. Зрителят пристъпва в мрачна и мъглива изгоряла гора, застива срещу мерника на ловна пушка и в подножието на зловещо надвиснал мегалит, за да преживее това, което човечеството причинява на природата. "Портрет на умиращ титан" цели да предизвика по-голямо разбиране за ролята на всеки от нас върху опазването на света, който заедно обитаваме.

Страст, копнеж и любовни изпитания се разразяват на сцената на театър "Азарян" в премиерния спектакъл под режисурата на Бойка Велкова "Федра". Пиесата е по текст на Петър Пламенов и се основава на древногръцките митове за любовните отмъщения. Тя обаче не следва плътно стародавните истории, а показва Федра – съпругата на цар Тезей, омагьосана да се влюби лудо в своя заварен син Иполит – като съвременна, силна и пронизана от страст жена. Автор на музиката към спектакъла е Теодосий Спасов.

По случай Международния ден на жената Сдружение "Маргиналия" организира своя собствена киноседмица, посветена на великолепната женска седморка в българското кино. Подбрани са филми, които засягат важни теми като равноправието, дискриминацията, наркотиците, неофашизма, достъпа до образование. Иглика Трифонова, Елдора Трайкова, Ралица Петрова, Надежда Косева, Светла Цоцоркова, Адела Пеева и продуцентката Росица Вълканова ще участват в онлайн дискусии след прожекциите.

От 1-ви до 14-и март артпространство галерия-клуб "Портал" в Студентски град представя изложбата на скулптора Рафаил Георгиев - Рафо „Търсене в душата на камъка“. Експозицията съдържа постери, рисунки и модели на монументални творби на скулптора, създадени в Италия, Южна Корея, Израел, Канада, България, Чили и Турция, така че не просто да представи творбите, а и творческия процес върху тях.

На 6-и март, в рамките на фестивала „Аспекти“ в Залцбург беше световната премиера на пиесата "Чинар" на австрийската композиторка и пианистка от руско-български произход Александра Карастоянова-Херментин. Пиесата е поръчана от фестивала и поради условията тази година, премиерата е онлайн.

„Щом го виждаш – има го!“. Това е мотото на 25-ия международен София филм фест. Официалното начало на фестивала беше поставено на 11-и март с премиерата на най-новия филм на режисьора Камен Калев - „Февруари”, а тази година програмата е хибридна – онлайн, но и в киносалоните. До 31-ви март в програмата на СФФ влизат 129 филма.

Новият цикъл векторни графики на Камен Старчев „Граница на момента“ може да видите в столичната галерия „Little Bird Place“. Серията произведения е създадена през 2020 година специално за пространството на Little Bird Place.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20

Пловдив се обогатява с уникално културно пространство – "Ателие 47"

Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..

обновено на 09.05.25 в 11:32