Фотокнигата на забележителната фотографка Яна Лозева е озаглавена „Басейн Рай“. Интересно е, че в цялата книга не откриваме басейн, а колкото до Рая – колебанията започват още от първите фотографии.
Вярно, че на обложката на книгата има едно щедро народило ябълково дърво, а на първата фотография зад розовото перде на някакъв вход на къща можем да си представим какво ли не, тоест възможно райско място, райско преживяване, райски... ябълки (такива също няма заснети в книгата).
Вярно е също, че думата Рай предизвиква възклицания като „Райско ми е!“, „Като в Рая съм“ и пр. Може да се ориентирате по-натам в страниците на книгата по въвеждащия текст на Зорница Христова, която основателно отбелязва, че „във всеки пейзаж се съдържа разказ за едно пътуване“...
Но какъв е разказът? Къде е Раят? Питате се и разбирате още на следващата страница, че вече сте там. В Рая на детството, в Рая на природата, в Рая на нещата-които-са-истински, в Рая на светлината.
Пътища, къщи, прозорци, кърпа, яйца в найлоново пликче, дете, жени, мъже, галоши, окапали листа на цвете в разрохкана пръст, разсад домат, синя кутия за бижута, цъфнал клон, цъфнало дърво, следобедно слънце в някакво място-не-тук. И тук.
Защото фотокнигата на Яна Лозева успява да ни пренесе в Любимец, което е реалното място, да ни изведе от него, да ни запрати в нашите си такива места, да ни въвлече в друга география – на вътрешния свят, където се пази частица от Рая – независимо дали вън и вътре съвпадат. И ако се запитате накрая „Това ли е Раят?“, ще отговоря, че по-интересният въпрос е за басейна. А отговорът е в интервюто.
Чуйте Яна Лозева.
Най-старият музей в югозападна България - Археологическият музей в Сандански, е домакин на предаването "Семейно радио" в края на април.Изнесеното студио е над основите на раннохристиянска базилика от V в. – базиликата на епископ Йоан. В съседните зали на втория етаж са изложени експонати от праисторията и античността. Музеят притежава ценна..
Режисьорският дебют на Боян Крачолов на Голяма сцена в Народения театър вдигна публиката на крака три поредни вечери. Причината са изумителните постановъчни решения, силното актьорско присъствие и усещането, че зад всяка дума на Том Стопард се крие въпрос, на който никой от нас все още няма ясен отговор, в премиерния спектакъл "Розенкранц и..
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за изкуство и литература "Санатаевет" ("Да на изкуството"), която подпомага хора на изкуството, е присъдила отличието за книгата с поезия на Александър Ал. Хаджихристов "Писалката на Господ", преведена и..
Ето какво пише в поканата за изложбата "Емил Стойчев. Срещи" авторът Иво Милев: "Причината за тази изложба са срещите ми с Емил Стойчев в един дълъг период от време през 2024 и 2025 г. Поводът беше организирането на неговата юбилейна изложба "Въображението е моята кръвна система" в СГХГ. …Срещите ни, обсъжданията на предстоящата изложба минаха през..
Това е заглавието на предговора от Боряна Владимирова на "Литературни анкети – 13 поети от 90-те", които тя е направила. След "Сеч и меланхолия", както се нарича анкетата с Ани Илков, "Въглени и звезди" – с Едвин Сугарев, последва сборник с анкети с 18 поети от 80-те. Тази, последна засега книга от поредицата "Литературни анкети – 13 поети от 90-те"..
На 3 май Стара Загора ще бъде домакин на Националния хоров фестивал "Августа Траяна", който събира 16 хорови формации от различни краища на България ...
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg