Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартира новата електронна услуга за данъчните декларации на НАП

Снимка: Георги Корнейков, БНР

Започва работа електронната услуга за предварително попълнените данъчни декларации за облагане доходите на физическите лица.

Новото тази година е, че в декларацията, освен доходите по трудов договор, хонорари и граждански договори, доходите от наем при отдаване на имот на юридически лица и земеделски субсидии, за първи път ще бъдат включени още данни за получени суми от наложени платежи и информация за продажба на моторни превозни средства, които са били собственост на декларатора по-малко от 12 месеца.

За какво да внимаваме в тазгодишната данъчна кампания?

Темата коментира в “Нашият ден“ говорителят на НАП Росен Бъчваров:

“Услугата е замислена като опит за подпомагане на доброволното спазване на закона и улеснение. Тя е достъпна или с безплатния персонален код, издаван от НАП във всеки един офис, без значение дали е по постоянен адрес, или произволно избран, или с квалифициран електронен подпис. И е достъпна в портала за електронни услуги на НАП.“

Новите неща, които се облагат

“Всъщност няма нов режим на облагане. Данъчният режим си е един и същ, що се отнася до закона. Новото са два вида доходи и два вида приходи, които са предварително попълнени в декларация“, казва Бъчваров и допълва –

Единият е от продажби в интернет, доходи от наложен платеж, които са предварително попълнени. Тук е важно разграничението дали изобщо тези приходи подлежат на облагане или не. Разграничителният критерий е – дали човек се занимава по занятие с тази дейност, дали купува стоките и ги произвежда с цел да ги препродава, дали го прави системно, дали търгува, най-общо казано, със занятие.“

“Продажбата на лични вещи, като например мобилния телефон, телевизора, детското колело, са и продължават да са освободени от облагане и за тях няма и задължение за подаване на данъчна декларация.“

“Така че в зависимост от това кое от двете неща се е случило – търговия по занятие или продажба на лични вещи. В първия случай трябва да се подаде декларация и да се плати данък, а във втория тези данни с наложения платеж, ако става дума за лични вещи, да бъдат изтрити от декларацията.“

Кой трябва да подаде данъчна декларация

“Всеки, който има доход, различен от заплата, различен от трудов договор или би искал да ползва някакъв вид данъчно облекчение. Това са хората, които са длъжни да подават данъчна декларация или имат възможност да подадат такава.“

Повече за видовете данъчни облекчения можете да чуете от разговора в звуковия файл.


Темата за новата услуга за подаване на декларации за доходите на физическите лица коментира в “Нашият ден“ гл. ас. д-р Георги Ранчев от катедра „Финансов контрол“ в УНСС:

“Следва да отбележим, че тази предварително заложена информация в декларацията е достъпна само за физическите лица, които подават по електронен път данъчните си декларации. Това става по два възможни начина – като имат персонален идентификационен код, който е безплатен и се предоставя от НАП, или квалифициран електронен подпис, който се предоставя от лицензираните за това оператори.“

“Персоналният идентификационен код се получава в офисите на НАП. Като преди това сте попълнили заявление, то е от няколко страници, налично е в сайта на НАП, предполагам и в офисите на НАП.“

Следващата стъпка

“Това е част от една еволюция, която трябва да извървим ментално, освен психологично. НАП разполага с огромен обем от информация за сделките, които правим, за доходите, които получаваме. Липсват определени елементи, които НАП дава възможност сами да попълним, те още не са обхванати от автоматичния обмен на информация, който тече. Следващата стъпка би било те да изчислят нашето годишно или остатъка на годишното данъчно задължение, което да ни предоставят.“

“Така или иначе в портала на НАП има възможност за плащане на задължението, но може би липсва връзката – още едно улеснение, което би било – след подаване на данъка да се плати сумата, но предполагам, че това е въпрос на няколко години.“

Информационна кампания

“След като НАП е направил значителни стъпки за удобно ползване в електронна среда на тази система, да се разшири обхватът на запознатите лица. Как да се ползва това деклариране. Налице е основен пропуск на ниво средно образование – за какво са данъците, за какво плащаме социални осигуровки и др.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51