Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За непознатите спасители на българските евреи

Снимка: архив

В края на 1940 Народното събрание България приема един срамен закон – Закона за защита на нацията. По-късно е създаден и Комисариат по еврейските въпроси, начело на който застава Александър Белев. В началото на 1943 г. той подписва договор с представител на Гестапо за поетапна депортацията на българските евреи. До началото на март 20 000 български евреи е трябвало да бъдат изпратени в Треблинка. В защита на българските евреи се обявяват 43 депутати, БПЦ, интелектуалци, писатели, художници и обикновени хора.

Преди три години в чест на 75-годишнината от спасяването на българските евреи ОЕБ „Шалом“ издаде книга „Незабравените лица на спасението“, но още много неща могат да бъдат разказани.

Наскоро стана известно, че проф. Вили Лилков подготвя книга на тази тема. Нейното работното заглавие е „За непознатите спасители на българските евреи и тяхната съдба“. Малко познати и непознати на обществото ни факти ще се разкрият в нея и ще стане ясно, че народът ни има с какво да се гордее.

Автор на предговора към книгата на проф. Вили Лилков е д-р Максим Бенвенисти, директор на Института за съхранение паметта за Холокоста към ОЕБ „Шалом“.


През годините в „Познати и непознати“ е разказвано за живота на еврейските общности от различни градове, екипът на предаването е връщал и назад в историята, разказвано е за техни съграждани, спрели депортацията им за лагерите на смъртта. Този път от уредниците в Регионалния исторически музей в Пазарджик ще разберете какво говорят архивите му за ролята на местната общественост в спасяването на съгражданите си от еврейски произход.
 
Чуйте разказа на Георги Геров, уредник в отдел „Най-нова история“ на музея.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пейо Яворов

Яворов на френски език

Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..

публикувано на 03.04.25 в 09:03

Когато правиш добро, никога не си сам

Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..

публикувано на 01.04.25 в 16:47
Проф. Мария Малинова

За женското здраве – с грижа и обич

Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..

публикувано на 01.04.25 в 15:35
Държавният педагогически университет „Богдан Хмелницки“ в Мелитопол

Конкурс под надслов "За правда и за свобода"

Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..

публикувано на 01.04.25 в 08:10
 проф. Йорданка Семкова

България произвежда дозиметрите за изследване на радиацията в Космоса

Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..

публикувано на 31.03.25 в 17:50