Нов театрален фестивал – Фестивалът на авторския театър, тръгва към своята публика след броени дни. Първото му издание се очаква да започне на 27 март, в Световния ден на театъра, а домакин е Нов театър НДК.
Целта на фестивала е всяка година да представя театрални постановки от български и международни артисти, независими компании и продукции, като акцентира изцяло върху авторското съдържание, за да покаже, че авторският театър не е част от ъндърграунд театралната култура на страната, а има своето сериозно място в арт пространството у нас. Фестивалът ще представи и театрални жанрове, взаимодействащи с други сценични форми или театрални концепции – танцов театър, playback театър, моноспектакли, импровизационен театър и други.
Фестивалната програма ще предложи на зрителите осем авторски представления, две дискусии в края на всеки фестивален ден, изложба със снимки и реквизит от представления, както и концерт на „Драмеди Бенд“.
Съществена част от програмата ще бъдат театралните работилници за зрителите с театрални игри и упражнения, които провокират спонтанност, развиват креативност и адаптивност. Ръководители на уъркшопите са Ованес Торосян и Цвета Балийска.
Фестивалът се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Каква програма да очакваме в двата фестивални дни, разказа в „Артефир“ Цвета Балийска, директор на Фестивала на авторския театър, основател на Театър „Драмеди“ и председател на сдружение „Творци“.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg