Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отиде си поетът Борис Роканов

Снимка: личен архив

На 59-годишна възраст почина поетът Борис Роканов, съобщиха негови близки.

Ето какво сподели за него журналистката Виолета Атанасова, негова приятелка и съгражданка:

Боби Роканов си тръгна...На 59... Изпълни живота си с много странности, с много стихове, с много картини, много приятелства, много жени, деца, книги, несъгласия и несъответствености. Кюстендил го беше забравил и той стана пловдивчанин, който запази в поезията си духа на стария си кюстендилски род и на родния си кюстендилски квартал "Каваклия". Никой не е пророк в собствения си град. Особено при определени обстоятелства и специфики...


Сега за съпругите, ето ги:

Тиха, набожна и смирена беше първата,
родена в Кюстендил, сега живее в Рим,
работи за няколко вестника и телевизии -
особено веща е в италианското законодателство.
Тиха, набожна и скромна беше втората,
родена в София, сега живее в Копенхаген,
ожени се за един червенобузест викинг, когото не обичаше,
(поне така твърдеше в началото), но вече му свикна,
така че няма да я отвее северният вятър и ще си остане в Дания, ура!
Тиха, набожна и свенлива беше третата,
родена в Пловдив и живее още в него,
кофти за децата!
Дотук със съпругите.
Нощният поет се метна на трамвая,
където миришеше на Аспаруховите орди,
а любовта на българката от времето на турското ни робство
валеше хем противно, хем дълбоко -
кой разплака доброто момиче,
кой му взе цигарите и хляба,
и го изпрати да живее в "Обеля"-та - попита нощният поет
и напълни десет кофи сълзи, тоест цял живот плака,
оказа се, че и плачът му се удава, както писането.
Толкова за днес, за утре още.

Борис Роканов


Борис Роканов е роден на 12 ноември 1961 г. в град Кюстендил. Автор е на 4 поетични книги – “Предчувствия” (1989), “Моята игра” (1993), “От Б до Р” (1995) и “Стихотворения (1999); на две книги за деца –“Български народни приказки, прочетени от Борис Роканов” и “Старото барабанче”; на литературни анкети с Блага Димитрова и Екатерина Йосифова, както и на антологията “Стих и четка, един проект на Борис Роканов” (1997).
Автор на 12 изложби живопис (София, Пловдив, Варна и Бургас), на 4 артпроекта, представени в НХГ – София, ГХГ – Пловдив, Празници на изкуствата “Аполония” и СБХ – София. Носител на три национални литературни награди.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25