"Лъжеш ли?" е независим проект на група млади хора, които искат да ограничат дезинформацията в българската политика. Тяхната цел е внасянето на повече светлина относно мащабите на дезинформацията в българската политика.
“Искаме да стимулираме критичното мислене в българското общество. Също така бихме се радвали "Лъжеш ли?" да допринесе за излекуването на късата памет относно манипулациите в българския политически живот“, пишат на страницата си създателите на проекта.
За целите на проекта разказва в “Нашият ден“ Даниел Янев от платформата:
“Студент съм последна година по политически науки в град Потсдам в Германия, уча и задочно право в Софийски университет. С още трима мои приятели отдавна знаем, че няма такава платформа, няма такава медия, която редовно да документира да проверява истинността на факти. Ние сме екип от четирима младежи.
Още в началото създадохме нещо като методика и определихме обхват на нашия проект. Есента направихме нещо като пилотна фаза, в рамките на която решихме да изгледаме изданията на петте най-популярни политически политически предавания в национален ефир. Изгледахме участията на всички политици – президент, депутати, кметове на областни градове. Проверихме изказванията, проверявайки фактите.
Слушахме изказване, вадехме го в една таблица и после обстойно, заедно, като екип, проверявахме дали става дума за факти.
За да прави тази проверка, човек трябва да бъде достатъчно внимателен и критично мислещ, не към тези, които проверява, а и към себе си. Защото ние сме хора, правим грешки, а ние, като създатели на проекта, не искаме да подвеждаме нашите последователи, дори наскоро признахме, че сме направили една грешка и бързо я поправихме.“
Как да проверим твърдение
“Човек, за да провери фактите, трябва ад използва Google, това звучи много съвременно, може би недостатъчно, но наистина чрез Google човек може да разбере къде се намира дадено парче информация, което може да провери дадено изказване.
Има неща, които се проверяват. Има т.нар. "публична информация" по Закона за достъп до обществена информация, където хората трябва да пуснат заявления към министерства и някаква друга държавна агенция. Но това трябва да направят хората, буквално да напишат в Google ключови думи, свързани с изказването, както правим ние. И от там нататък да започне едно голямо търсене в сайтове на международни организации, на държавни институции, НСИ например, в зависимост от материята.“
Разговора можете да чуете от звуковия файл.
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg