Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Форумът “Наука за бизнес“ – темите на бъдещето

Започна онлайн форумът “Наука за бизнес“. Едно от най-дългоочакваните бизнес събития, организирано от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) и Българската академия на науките (БАН), се завръща изцяло онлайн след отлагането му през 2020 г. поради пандемията Covid-19.

Форумът цели да покаже на българските бизнес среди, че БАН произвежда множество продукти и технологии, готови да излязат на пазара или да бъдат внедрени в производството за оптимизация на процесите в предприятията.

Кои са най-ефективните разработки на продукти и технологии, създадени в научните институти на БАН?

Темата коментира в “Нашият ден“ акад. Юлиан Ревалски.

http://www.math.bas.bg/revalski/bio.htm

Юлиан Петров Ревалски е български математик, академик, от 2013 г. ръководител на Института по математика и информатика при Българска академия на науките, а от 2016 г. председател на Българска академия на науките.

“Това е едно събитие, което готвим отдавна, инициативата беше на БАН, но аз много се радвам, че Изпълнителната агенция на малките и средните предприятия се присъедини много ентусиазирано към нея. Тя беше готова още преди година, но за съжаление пандемията спря тогава организирането на събитието. 

Целта на това онлайн събитие е следната. Първо, да се покажат няколко разработки, които вече са внедрени в бизнеса. Те ще бъдат представени както от представители на бизнес средите във фирмите, в които са внедрени, така и от наши колеги. За да се види, че има разработки, които вече са внедрени. Втората цел, където ще бъдат показани доста повече разработки, около двайсетина, е да се покажат такива научни изследвания и резултати, които са във висока степен на технологична готовност, най-малко по т.нар. "Европейска технологична скала" на 5-о 6-о ниво от деветстепенна скала, и които имат потенциал да бъдат внедрени. Има два общи начина да се случи това. Едното е директна работа с бизнеса, а другото е да бъдат подкрепени чрез определен брой иновационни проекти.

Областите са доста широки. Имаме разработки в областта на информационните, комуникационните технологии, езикови технологии, които са внедрени вече. Имаме в областта на новите материали – керамики за покритие, свързани с протезиране, полимери, роботизирани транспортни системи, които могат да се използват в специфични условия и редица други.“

Разработки, които вече се използват от бизнеса

“В областта на информационните и комуникационните, езикови технологии, които вече са внедрени в телевизии. Също в областта на полимерите и на химията има разработки, свързани с натурални продукти като прополиса, които са внедрени. Има също в козметиката. Има и в областта на използването на отпадъчни, както газове, така и растителна маса за производство на енергия.

От тези, които ще бъдат представени за бъдещо приложение. Тези, които се появиха в последната година, а именно – разработка на българска ваксина, която в момента се тества вече на хуманизирани мишки. Също така и разработването на средства за PCR тестове, което също е във висока степен на готовност.

Ако трябва да спомена нещо, което ще има дългосрочно влияние в близките години от гледна точка на това, че ни чака много работа по отношение на “Зелената сделка“. Това са тези разработки, които са в областта на енергийните източници, съхранението на водород, защото ще трябва да превключим на друг тип енергия в близките десетина години.“

Целта на събитието коментира в “Нашият ден“ и Бойко Таков, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия.

Д-р Таков е с повече от 12-годишен трудов стаж в управлението на бизнеса. Има опит и в държавните институции, като в продължение на 4 години е заемал експертна позиция в Изпълнителна агенция “Държавна собственост на Министерство на отбраната” към Министерство на отбраната.

“Още преди една година, когато акад. Ревалски ни покани да организираме заедно това събитие, ние с голяма радост приехме. Защото вярваме, че науката е нашето светло бъдеще и бизнесът трябва да се възползва максимално много от нея. На това събитие ние ще покажем последните разработки на БАН, с които бизнесът ще може да се запознае, и в последствие надяваме се да прояви интерес и да ги доразвие заедно със съответните институти на Академията.“

https://www.sme.government.bg/?p=43389

Тип разработки, интересни за българския бизнес

“Интересът към събитието е голям и той е в неговата цялост. Не мога да отлича към този момент конкретни интереси от самия бизнес към дадени разработки. Разбира се, всички тези, които са свързани с индустрията, със зелената икономика, с темите на бъдещето, включително и с пандемиологичната обстановка, всички те са достатъчно интересни за бизнеса и за бъдещото им развитие.

Това, което възнамеряваме да направим още в следващите дни, заедно с БАН и с УНСС, е да стартираме, с всички други научни звена, институти дори и частни такива, едно картографиране на инфраструктурата, която има в нашата страна, така че тя да може да бъде по-близо до бизнеса. Да бъде показвана на бизнеса и той да се възползва от нея за бъдещите си развойни дейности. Не само какви разработки, а и какви възможности има като компетенции, като техника, като лаборатории и т.н.

След това искаме да работим още в сферата на изграждането на по-тесни връзки между научните звена и бизнеса, което е един процес, който ще бъде съпътстван от събития като днешното.“

Повече за вариантите за взаимодействието на бизнеса и науката можете да чуете от интервютата в звуковите файлове.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50