Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Прояви на изобилието“ между ателието и лабораторията

4
Аксиния Пейчева, Приказка за края (част първа), 2020-2021. Бактериална посявка върху агар (35-50 см), мозайка от синтетични тесери върху плексиглас (35-50 см), принт върху хартия
Снимка: САМСИ

„Творческа лаборатория“ е често използвана метафора, когато говорим за начините, по които художниците изследват заобикалящия ги свят. В първата у нас биоарт изложба „Прояви на изобилието“ художниците Аксиния Пейчева, Антони Райжеков, Марта Джурина и Пепа Иванова „обединяват прозрения от изкуството, науката и философията, развивайки необичайна конфронтация на широк кръг въпроси, свързани с човешкото съществуване“.

Изложбата с куратори Мартина Йорданова и Гюнтер Зайфрид може да се види в Националната галерия „Софийски арсенал“ – Музей за съвременно изкуство до 28 март.

„Проектът разглежда възникващите възможности на биотехнологиите в комбинация с други дисциплини и области на развитие. В съвременния свят е невъзможно да се мисли за науките за живота извън понятията на политическата икономия. Икономическият растеж, производителността и създаването на стойност се разглеждат като съюз между финансираните от държавата изследвания, пазара на нови технологии и финансовия капитал.“

Сонификация, биолуминисценция, патогенни бактериални щамове и фитоикономика – повече за това как ателието на художника се превръща в лаборатория, разказват един от кураторите на изложба, Мартина Йорданова и Марта Джурина, представена с проекта си Fox Fire.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Луис Карол

Изкуството в мен: Луис Карол

Луис Карол несъмнено е брилянтен публицист, останал в историята, но неразбран от съвременниците си – заекващ и самотен, той е осъден от обществото на социална изолация. Първоначално книгите "Алиса в Страната на чудесата" и "Алиса в Огледалния свят" не са приети добре и са определяни като налудничави, а авторът им е наричан "Краля на..

публикувано на 12.05.25 в 14:32
Надин, Верен, Никол, Янислав и Радомира Михова

Тийнейджърът в мен: Радомира Михова

Тя е радиожурналист, автор на десетки предавания и носител на престижни награди. Магистър е по чешки и български език и е сертифициран лектор по речеви технологии от школата на Наталия Козелкова. Преди 5 години създава подкаста "Това е моят глас", като е инициатор и на ораторския клуб "Успешен глас" за подобряване техниката на говора и..

публикувано на 12.05.25 в 14:06
Яна Илиева

Яна Илиева: Светът на наивизма в цвят, аромат и вкус от детството

"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота разказва художничката и преподавател Яна Илиева . За Яна Илиева изкуството е най-краткият път към човешкото сърце, а в нейното лично творчество тя поднася плодовете на фантазията и радостта...

публикувано на 12.05.25 в 11:41

Започва Международният детски театрален фестивал "Вълшебната завеса" в Търговище

Международният фестивал на спектаклите за деца "Вълшебната завеса" подготвя 15 пътешествия в света на детско-юношеския театър. Тази година от 12 до 17 май Търговище ще се превърне в приказен център на театралното изкуство , привличайки малки и големи зрители, информират от ръководството на Драматичния театър в областния град. За двадесет..

публикувано на 12.05.25 в 10:54

Започват 41-вите Кирило-Методиевски четения в Софийския университет

На 12 и 13 май в Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски" ще се проведат 41-те Кирило-Методиевски четения , посветени на 45-годишнината от създаването на Катедрата по кирилометодиевистика при Факултета по славянски филологии на СУ. В "Нашият ден" разговаряме с ръководителя на катедрата проф. Андрей Бояджиев за ролята на..

публикувано на 12.05.25 в 09:27