Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Светла Димитрова – за пролетта, празниците и новите музейни проекти

4
Проф. д-р Светла Димитрова
Снимка: Божидар Любенов

В празничната събота – на Тодоровден (20 март), в предаването гостува проф. д-р Светла Димитрова, директор на Регионалния етнографски музей на открито „Етър“, Габрово. Възникването на музея е по инициатива на Лазар Донков – известен по онова време етнограф и самоук художник. Преди да започне да реализира своята уникална идея, той е отделил много време, за да посещава габровските села и да изучава занаятчийските работилници, технически съоръжения и възрожденски къщи, на които е направил много скици и рисунки, използвани по-късно като първообраз за създаването на музейните обекти. Независимо от многото критици, субективни и обективни препятствия, той успява да осъществи своята мечта и става първият директор на етнографския парк-музей „Етър“, носещ някогашното име на река Янтра...

Музеят е създаден преди 57 години и е открит за посещения на 7 септември 1964 г. В обширното парково пространство са разположени къщи във възрожденски стил – Занаятчийската чаршия – с действащи работилници, в които посетителите могат да наблюдават процеса на създаване на различни предмети от бита, изработвани по традиционни занаятчийски методи. Оригинална е сбирката от действащи механизми, задвижвани от водни струи – воденица, тепавица, точило, струг за изработване на бъклици и др.

Регионален етнографски музей на открито „Етър“ – водни съоръжения.
„Не са малко посетителите, които идват по няколко пъти в годината, за да похапнат от вкусните баници, гевреци и да опитат и други лакомства, като пестил или кафето, сварено на пясък.“ – с гордост споделя проф. Светла Димитрова. Тя е завършила история в университета „Св. св. Кирил и Методий“, Велико Търново. Автор е на повече от 80 научни статии и 7 монографии и е съставител и редактор на 27 книги и сборници. Член е на Управителния съвет на Сдружение „Български музеи“, както и на Българския национален комитет и на Регионалния комитет за Югоизточна Европа, на Международния съвет за музеите – ИКОМ. Проф. Димитрова е научен консултант по реализация на музейни експозиции и участва в реализацията много  международни,  национални и регионални проекти, като ръководител или като член на екип. Съавтор е на концепции за туристически дестинации за различни региони в страната.

Мнението на проф. Светла Димитрова за днешния ден на Регионалния етнографски музей „Етър“, за Тодоровден и празниците, традициите и обичаите, както и за това каква е ролята на музея за тяхното опазване и популяризиране чуйте в звуковия файл.

Снимките в материала са предоставени от РЕМО„Етър“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35

"Есенна соната" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...

публикувано на 27.11.24 в 14:34

Пунта: Преосмисляне на границите

Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..

публикувано на 27.11.24 в 13:05

Сатиричният театър с почит към петима големи артисти

90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ.  Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..

публикувано на 27.11.24 в 11:55

Нова поетична антология събира 43-ма български автори

"Антология Съвременна българска поезия" има  официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..

публикувано на 27.11.24 в 10:15