Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кога сме метаболитно здрави и кога с рисково затлъстяване

Д-р Наталия Темелкова: Профилактиката е това, което ужасно липсва, а е най-ценно за всички хронични болести

| обновено на 22.03.21 в 16:06

Какво е матаболитен синдром и как да се борим с него? Кога сме пълни, но метаболитно здрави и кога с рисково затлъстяване?

Темата коментира д-р Наталия Темелкова от Александровска болница в рубриката "За здравето" на “Семейно радио“:

Най-популярният начин за определяне на затлъстяването е индексът на телесната маса, който се изчислява на базата на килограмите, разделени на квадрата на ръста – и ако този показател е до 25, теглото е нормално, между 25 и 30 е наднормено, а над 30 е развитие на степен на затлъстяване. Само че това е опростенческо и е най-лесният начин да се категоризира пациентът в някаква група.

В тази група има една голяма хетерогенност, има метаболитно здрави пълни хора и такива с рисково затлъстяване. Има хора, които имат нормално тегло, но са метаболитно затлъстели. Възможно е при една обиколка на талията над определена стойност, която е 80 см за жените и 94 см за мъжете, това е друг лесен показател, да се обмисля дали няма метаболитни нарушения. Защото при много хора с нормално тегло е възможно да има метаболитни промени.

Една хипертония, диабет, тегло, сърдечни заболявания, изискват ежедневни усилия от всички. Намирам за напълно некоректно определянето на един ден за битка с един глобален проблем, какъвто е със затлъстяването, с диабета, със сърдечно-съдовите заболявания. Профилактиката е това, което ужасно много липсва и което е най-ценно във всички хронични болести. Добре е да се обръща в такива моменти по-детайлно към даден проблем, но напомнянето един или два пъти в годината не мисля, че ще реши даден проблем.“


Метаболитен синдром

“Това е един комплекс от няколко фактора – наднормено тегло, хипертония, промени в обиколката на талията, повишение на липидите, повишение на пикочната киселина. Това са факторите, които в комплекса си увеличават изключително много сърдечно-съдовия срив.

Много хора приемат затлъстяването като чисто естетически проблем, а всъщност зад него се крият множество ендокринни проблеми, а впоследствие и не само, а и такива от страна на сърцето, на опорно-двигателния апарат, онкологични заболявания. Доказано е, че затлъстяването и наднорменото тегло са основни рискови фактори за развитие на диабет, хипертония и много други болести. В по-млада възраст са много репродуктивните проблеми при жените с наднормено тегло.“

Причини

“България не е много различна от света. В развитието на хроничните заболявания, включително и на затлъстяването, следваме тенденцията на целия свят. Причините са различни. Основната е преяждането и достъпът до висококалорични храни. Голямото обездвижване още от ранна детска възраст. Съществена причина за мен при българите е консумацията на алкохол. Стресът също е сред причините. За едно българско семейство вечерта да се седне на ракийка и салатка е традиция. Само че по медицински показания, ако бъдат надхвърлени три малки питиета на седмица, вече говорим за злоупотреба с алкохол.“

Проф. Божидар Попов също коментира темата в "За здравето":

"Преминавайки към пролетния сезон, трябва да предпочитаме такива продукти, които вече излизат на пазара – изобилие от зеленчуци. Зеленчуците имат един много добър състав по отношение на витамини, минерални вещества, които през зимата малко или много са в дефицит. Сега е моментът този дефицит да бъде компенсиран със зеленчуци, а вече излизат и първите плодове. Вече малко трябва да се поограничат месните изделия и особено тлъстите храни. Сега са Великденските пости – време за телесно и духовно пречистване. Човек не може да бъде по-млад, но винаги може да бъде по-добър – да се вгледа в себе си."

Д-р Наталия Темелкова подчерта, че личните усилия са най-трудни. Тя препоръча да се потърси едно уточняване с личния лекар или специалист, за да се прецени в каква фаза е затлъстяването, защото една част от метаболитните нарушения могат да се дължат на хормонални причини. Тя предупреди да не се допуска затлъстяване, защото последващата борба с него е изключително трудна. Ключова е мярката...

Разговора можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10