Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екатерина Минкова и нейните „Очила с различен диоптър“

Кадър от „Хоро между два бряга“
Снимка: @baobabframe

Повече от десет години Екатерина Минкова проявява любопитство към уникалните обреди във Видинско. Интерес, който я подтиква да намери начин да ги запечата в документален филм. Заедно с екипа ѝ – операторът Борислав Георгиев и звукооператорът Юлиан Димитров – правят всевъзможни опити да намерят финансиране за създаването му, но без успех. Това обаче не ги спира и през 2013 година заминават за Видин със собствени средства. Там, с помощта на местните жители и етнографите от Регионалния исторически музей д-р Сашка Бизеранова и Десислава Божидарова, обикалят няколко села и заснемат малко познати ритуали, свързани с погребалната и поменална традиция в този край. Материали, които се оказват недостатъчни за филм.

Едва през 2020-а Екатерина и екипът ѝ печелят проект към Национален фонд „Култура“, който им помага да довършат замисленото. Сега предстои премиерата на документалния филм „Хоро между два бряга“, която ще бъде в онлайн пространството за визуални изкуства на Екатерина Минкова „Очила с различен диоптър“. Там тя вече открехна завесата с няколко кратки откъса от филма, както и с фрагменти, които не са успели да намерят място в него, но пък също има какво да разкажат за старите обредни ритуали на видинските села.

Този документален разказ е причина Екатерина да създаде пространството, в което свободно да разсъждава над темата, която най-силно я занимава, а именно – човешката памет.

Кадър от „Хоро между два бряга“ - Душите на починалите, в старите обредни ритуали на видинските селата, се изпращат с питки, наречени „пупазъ“. Обичаят носи същото наименование. ИЕФЕМ - БАН
„Паметта е не просто опит и знанията на някого преди нас, от които ние можем да се оттласнем, но тя е и светоглед, от който можем също да вземем истинските неща, верните неща“, обясни в ефира на „Време и половина“ Екатерина Минкова.

В авторския ѝ проект „Очила с различен диоптър“ тя и приятелите ѝ издирват, възкресяват и представят паметта чрез езика на киното, литературата, фотографията и телевизията. Създателката на пространството споделя, че изпитва тъга от факта, че винаги среща затруднения в издирването на архиви за своите документални разкази, но това само доказва необходимостта от съхранението на паметта.

Освен във Фейсбук страницата в звуковия файл също може да навлезете в пространството с различен диоптър на Екатерина Минкова, за да направите още една крачка към виртуалното споделяне на паметта. В него тя разказва и за един забравен видински обред, изместен от фестивал, който и до днес се провежда, а също така и за значението на автентичността.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07