Повече от десет години Екатерина Минкова проявява любопитство към уникалните обреди във Видинско. Интерес, който я подтиква да намери начин да ги запечата в документален филм. Заедно с екипа ѝ – операторът Борислав Георгиев и звукооператорът Юлиан Димитров – правят всевъзможни опити да намерят финансиране за създаването му, но без успех. Това обаче не ги спира и през 2013 година заминават за Видин със собствени средства. Там, с помощта на местните жители и етнографите от Регионалния исторически музей д-р Сашка Бизеранова и Десислава Божидарова, обикалят няколко села и заснемат малко познати ритуали, свързани с погребалната и поменална традиция в този край. Материали, които се оказват недостатъчни за филм.
Едва през 2020-а Екатерина и екипът ѝ печелят проект към Национален фонд „Култура“, който им помага да довършат замисленото. Сега предстои премиерата на документалния филм „Хоро между два бряга“, която ще бъде в онлайн пространството за визуални изкуства на Екатерина Минкова „Очила с различен диоптър“. Там тя вече открехна завесата с няколко кратки откъса от филма, както и с фрагменти, които не са успели да намерят място в него, но пък също има какво да разкажат за старите обредни ритуали на видинските села.
Този документален разказ е причина Екатерина да създаде пространството, в което свободно да разсъждава над темата, която най-силно я занимава, а именно – човешката памет.
„Паметта е не просто опит и знанията на някого преди нас, от които ние можем да се оттласнем, но тя е и светоглед, от който можем също да вземем истинските неща, верните неща“, обясни в ефира на „Време и половина“ Екатерина Минкова.
В авторския ѝ проект „Очила с различен диоптър“ тя и приятелите ѝ издирват, възкресяват и представят паметта чрез езика на киното, литературата, фотографията и телевизията. Създателката на пространството споделя, че изпитва тъга от факта, че винаги среща затруднения в издирването на архиви за своите документални разкази, но това само доказва необходимостта от съхранението на паметта.
Освен във Фейсбук страницата в звуковия файл също може да навлезете в пространството с различен диоптър на Екатерина Минкова, за да направите още една крачка към виртуалното споделяне на паметта. В него тя разказва и за един забравен видински обред, изместен от фестивал, който и до днес се провежда, а също така и за значението на автентичността.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg