Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Михайлов: Сърцето винаги ми даваше правилната посока

Иван Михайлов
Снимка: личен архив

Иван Михайлов е музикант и композитор, който от дълги години живее в чужбина. Завършил е три консерватории, над 100 негови музикални школи са на европейските пазари, 4 са преведени на китайски. Той е роден в гр. Ловеч и започва музикалния си път като инструменталист – учи валдхорна в музикалното училище в Плевен и след това в Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров” в София.

След дипломирането си свири за няколко години във филхармонията в Шумен и тази в Плевен. Любовта го отвежда в Холандия, където отново се записва в консерватория – специалност електронен орган и става учител с дългогодишен стаж по 2 предмета – акордеон и кийборд.

Иван Михайлов е главен герой в “Нашият ден“.

“Най-важното за мен в живота е това, което ми подсказва сърцето. Сърцето за мен е един много голям фактор. Мисля, че то ми дава правилната посока в областта на музиката, може би и в областта на живота.“

Любовта към музиката

“Моят баща свиреше много добре на китара. Майка ми имаше много хубав глас. Аз свирех на акордеон, започнах от 7-годишна възраст. Често сядахме на пейката вкъщи и си правехме музика, забавлявахме се. Любовта идва от родителите ми.“

“Когато ходехме на ресторант, аз винаги бях до оркестъра и забравях да ям, майка ми все ми се сърдеше – да не съм си тръгнел гладен.“

Образование

“Когато отидох в Консерваторията през 1962 г., се запознах с нашия преподавател по хармония Георги Костов. Много обичах хармонията и с удоволствие решавах най-различни задачи. Преди няколко месеца разбрах, че проф. Костов е направил 80 години, опитах се да се свържа с него и сега – половин век по-късно – сме отново приятели.“

“През 1979 г. заминах за Холандия. Може би е банално, но със съпругата ми се запознах на морето. Много хора ми казваха: “Това е лятна любов, преходно е, ще трае няколко месеца“. Запознахме се на "Златни пясъци" и тогава бях само един ден с нея, на другия ден отивах по разпределение в Шуменската филхармония, това беше 1972 г. От тогава започнахме да си пишем и нещата се движеха във възходяща посока. Това продължи седем години, докато заминах за Холандия. Заедно сме вече 40 години.“

Учител по музика в Холандия

“Да си учител по музика в Холандия е както да си учител по музика в България, само че там нещата са по-други. В Холандия изкарах още една консерватория с електронен орган и станах учител. Иначе консерваторията, която имах с валдхорна, не ми я признаха в началото. Но като изкарах втората консерватория с електронен орган и после изкарах трета консерватория с кийборд и композиране, тогава всички врати се отвориха и започнах да работя в две музикални училища.

Холандците обичат повече лека музика, но също и цигулка и пиано, различни инструменти. Там преподаването се извършва по малко по-друг начин. Никога не съм се чувствал като истински учител сред децата, винаги съм им казвал следното: “Ние сме приятели на музиката, както ти, така и аз. И искаме да си помогнем.“

110 негови школи са на европейския пазар

“Пазарът в Холандия е много труден, има много школи. За мен винаги е било най-важното, когато напишеш музиката, да достигнеш до сърцето на хората, дори и да оставиш белег. А когато оставиш белег, хората винаги ще харесват твоята музика.“

Разговора можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26

Д-р Джон Брок: Хората и Земята имат общо бъдеще

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" представяме репортаж от лекцията на проф. Джон Брок, озаглавена "Ритъмът на Земята". Тази лекция е част от фестивала "Столица/Литература", организиран от Фондация "Елизабет Костова". Темата на лекцията се фокусира върху промените в химическия състав на атмосферата през последните десетилетия и..

обновено на 25.06.24 в 10:55

Фалшивата информация – има ли универсален метод за разпознаване?

В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, а също и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата",  както и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разкрива какво е фалшива информация в епохата на постистина. В..

публикувано на 25.06.24 в 10:01

Театър и храна

Фифика Георгиева завършва актьорско майсторство за куклен театър и известно време животът ѝ е тясно свързан с театъра, а сетне тя се посвещава поравно на театъра и на храната. Така е и днес, години по-късно, както в проектите ѝ за деца, така и в проектите ѝ за възрастни. За нея производството на сладка, лютеница и сладоледи е почивка от..

публикувано на 24.06.24 в 18:20

Младите, киното, или накъде ни насочват мечтите?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" Теодор Неделчев, ученик, който се занимава с кино, сподели своята история и вдъхновение. В отговор на въпроса кога е решил, че ще бъде свързан с киното, той разказа: "Тази идея ми беше дадена още в ранното детство от моя баща, който обожаваше да гледа филми. Аз бях примамен доста приятно..

обновено на 24.06.24 в 13:52