Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кирил Златков на Международния панаир на интелектуалната книга non/fiction в Москва

Кирил Златков
Снимка: Фелия Барух

Централно място сред събитията в Москва през март заема Панаирът на интелектуалната книга non/fiction. На 24 март в рамките на специалната програма за илюстратори, озаглавена "ДНК на книгата", публиката ще се запознае с творчеството на художника-график и илюстратор Кирил Златков, който по zoom се включи от София. Ще бъде представен кратък документален филм за Кирил Златков "Образ&Подобие" (България, 2021). Събитието се организира с подкрепата на Посолствoто на Републикa България в Руската федерация, Българския културен институт в Москва и Международното триенале на сценичния плакат-София.

Събитието протича в Гостиний двор (ул. "Ильинка", 4). Може да се проследи, ако се кликне на следния линк в 16.45 българско време: 

https://www.youtube.com/watch?v=k9ZK8tW8Sd4

Майя Праматарова е драматург, театровед, преводач и режисьор. През последните години живее в Москва. В "Артефир" Майя Праматарова разказва повече за московския културен афиш и акцентите в програмата на БКИ в Москва:

"Работихме 8 месеца почти само онлайн, вече през март можем да каним и гости, което е едно малко чудо. Паралелно продължават и онлайн програмите, в т.ч. и на големия руски портал Культура.РФ. Така че най-краткият отговор е – ние работим хибридно.

Такава е и днешната проява с художника илюстратор Кирил Златков – аз ще бъда на място, в атриума, а Кирил Златков ще бъде наш събеседник по Zoom. С него ще говорим за българската форма на кирилицата, за бъдещето на писменото слово, за това как създава той различни шрифтов В рамките на срещата ще направим и малка премиера на едно кратко филмче, което се нарича "Образ и подобие". 

Подобни мащабни прояви не се случват само благодарение на усилията на един човек или на един културен институт – голям кръг от хора подкрепят тези неща, за да станат факт."

Повече за акцентите в програмата на БКИ в Москва можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БКИ Москва и Фелия Барух

Кирил Златков е български художник, проникновен изследовател и познавач на взаимодействията между образ и текст. Автор e на десетки забележителни плакати и е страстно отдаден на изкуството на книгата в неговите различни превъплъщения: оформление, типография, илюстрация, шрифт и визуална цялост.

Роден е през 1969 г. във Варна. През 1996 г. завършва НХА, специалност Графика (МА). Занимава се с различни видове изкуства. Работил е и в областта на рекламата като артдиректор и творчески директор. През последните години фокус на дейността му са книгите – оформление, типография, илюстрация, шрифт. Преподава шрифт и типография във Варненския свободен университет.

Създава съвместно със Зорница Христова картинните книги "Когато искам да мълча" и "История за краля и дъжда". Един от авторите на инициативата "За българска кирилица" (cyrillic.bg). Куратор на изложбите "Нова българска типография – 1" (2013) и "Нова българска типография – 2" (2019).

Има няколко самостоятелни изложби и множество участия в общи експозиции, биеналета и триеналета в страната и по света. 

Лауреат на престижни национални и международни награди. Сред тях: "Златен лъв" (2014) за книгата "Даниил Хармс. Избрани произведения", издателство "Факел експрес"; "Хр. Г. Данов" (2015) за детска книга "Когато искам да мълча" (заедно със Зорница Христова); "Златна четка" (2017); Награда за български автор на Международното триенале на сценичния плакат - София за плаката му "Театърът – това съм аз"; Голямата награда в конкурса "Шопен 200".



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25
Елена Петрова

Женският поглед към киното – актрисата Елена Петрова за киното като убежище

Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..

публикувано на 24.12.24 в 12:50