„Медицината е единствената професия, която се стреми да премахне причината за съществуването си“, е казал един мислител, а ако проследим близкото развитие на технологиите, можем да заключим, че това ще стане скоро.
Виртуалната реалност (VR) навлезе в лечението на психични заболявания и фобии, както и в планирането на сложни операции.
Използването на добавена реалност (AR) осигурява информация за разположението на кръвоносните съдове или туморни образувания върху тялото на пациента.
Няма да е далече времето, когато ще могат да се принтират капиляри, роговица и различни меки тъкани.
Роботизираните системи за безкръвни операции вече са тук, а скоро ще е възможно хирург да оперира пациент на хиляди километри разстояние.
Персонализираните импланти при животни и при хора също са факт.
Технологичният напредък променя и образованието. Чрез различни геймифицирани приложения и добавена реалност студентите имат възможност да се обучават, да проиграват различни сценарии и да се подготвят за практиката.
Неотдавна лекари във Варна направиха уникална операция на гръбнак на куче, използвайки имплант с размер около милиметър. За операцията е бил използван хирургичен модел, принтиран на 3D принтер. Той е изработен от OS IMPLANTS – компания, която се занимава с 3D принтиране на кости. С основателя на компанията д-р Ваньо Везиров разговаряме за бъдещето на медицината и опасенията дали лекарят ще стане излишен.
„Бъдещето на медицината“ е тема и на събитието на Ratio, което ще се проведе на 30 март онлайн с вход свободен. На него д-р Ваньо Везиров и д-р Радко Тоцев ще разкажат как технологичният напредък променя облика на медицината.
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..
В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg