„Медицината е единствената професия, която се стреми да премахне причината за съществуването си“, е казал един мислител, а ако проследим близкото развитие на технологиите, можем да заключим, че това ще стане скоро.
Виртуалната реалност (VR) навлезе в лечението на психични заболявания и фобии, както и в планирането на сложни операции.
Използването на добавена реалност (AR) осигурява информация за разположението на кръвоносните съдове или туморни образувания върху тялото на пациента.
Няма да е далече времето, когато ще могат да се принтират капиляри, роговица и различни меки тъкани.
Роботизираните системи за безкръвни операции вече са тук, а скоро ще е възможно хирург да оперира пациент на хиляди километри разстояние.
Персонализираните импланти при животни и при хора също са факт.
Технологичният напредък променя и образованието. Чрез различни геймифицирани приложения и добавена реалност студентите имат възможност да се обучават, да проиграват различни сценарии и да се подготвят за практиката.
Неотдавна лекари във Варна направиха уникална операция на гръбнак на куче, използвайки имплант с размер около милиметър. За операцията е бил използван хирургичен модел, принтиран на 3D принтер. Той е изработен от OS IMPLANTS – компания, която се занимава с 3D принтиране на кости. С основателя на компанията д-р Ваньо Везиров разговаряме за бъдещето на медицината и опасенията дали лекарят ще стане излишен.
„Бъдещето на медицината“ е тема и на събитието на Ratio, което ще се проведе на 30 март онлайн с вход свободен. На него д-р Ваньо Везиров и д-р Радко Тоцев ще разкажат как технологичният напредък променя облика на медицината.
Ако слушате редовно "Покана за пътуване", ще си кажете "Тези хора кога изкачиха връх Митикас в Олимп, кога се върнаха от обиколката на Анапурна". Но това е факт! Албена и Павел Благеви ди дойдоха в София да отбележат 68-ия рожден ден на мъжката половинка от семейството. Дамската отпразнувала същата възраст в планината. Помолих ги да разкажат за..
Учените и лекарите твърдят, че кожата е най-големият човешки орган. Какво означава това в грижата и лечението на най-честите кожни тумори? – това бе акцентът в разговора с доц. Ива Гаврилова. Като опитен хирург нашият гост поясни как да познаем кожния меланом, какви са реалните прояви и симптоматика, как се диагностицира и лекува. Разбира се,..
Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..
"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..
Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Трима знакови автори – проф. Божидар Бончев, проф. Греди Асса и Атанас Парушев-Шока излагат свои творби в обща изложба в столичната галерия "Ракурси"...
Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg