„Досегашният модел на лечение може да се обобщи с 6 думи: Болен си, вземаш хапче, убиваш нещо“, казва доктор Сидхарта Мукерджи, автор на книгите „Генът, една интимна история“ и „Императорът на всички болести“.
Разбирането и лекуването на болести се променя и това става възможно заради увеличаващата се способност на учените да четат и пренаписват ДНК. В последните 20 години цената за написването на една базова двойка ДНК е паднала драстично, намалявайки цената и отвързвайки въображението на учените.
Освен здравето, генното инженерство има потенциала да промени храната. Защото в съвсем скоро време за изхранването и покриването на нуждите на населението на Земята ще са нужни още около 1,7 планети, с които, за добро или зло, не разполагаме.
Дори да не се интересуваме от добруването на Земята, се интересуваме от възможностите за постигане на устойчивост, които синтетичната биология може да осигури.
Чуйте доц. д-р Светослав Димов от катедра „Генетика“ на Биологическия факултет към Софийския университет.
Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..
Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..
Десислава Борисова е докторант и млад български учен, чиято страст към науката и преподаването се превръща в лична мисия. Тя преподава Химия и опазване на околната среда в частното основно училище "Томас Едисън", като същевременно посвещава времето си и като доброволец в престижната школа по химия на Фондация "Миню Балкански". Миналата година Десислава..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в студиото бяха трима изтъкнати учени от Факултета по химия и фармация към Софийския университет "Св. Климент Охридски": проф. д.х.н. Георги Вайсилов, проф. Петко Петков и проф. Християн Александров ...
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Новият албум на нидерландската джаз певица Фей Клаасен бе реализиран на физически носител на 4 април 2025 година, а вече е достъпен и в дигиталните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg