Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нотариус Камен Каменов отговаря на правни въпроси от слушатели

Тежести на имота, дължими данъци, генерално пълномощно

Снимка: Кирчо Стоичков

Нотариус Камен Каменов отговаря на въпроси, зададени от слушатели на БНР, в “Законът и Темида“.

По какъв начин се проверяват тежестите на имота, както и дължими данъци и други особености? – въпрос на Лариса Ламбрева от Созопол.

“Тежестите на имота се проверяват чрез справка в Имотния регистър или чрез вадене на удостоверение за тежести от службата по вписване. Вече може да се пусне и да се изиска и по електронен път. Към удостоверенията за тежести се прилагат необходимите документи, удостоверяващи правото на собственост. Откога е изграден един строеж, кога е завършен. Банките при ипотеките обикновено изискват 10-годишен срок назад, някой път и повече в историята.

Затова, когато вадим удостоверение за тежести, прилагаме цялата история по имота и собствеността, по неговото учредяване, по завършването, когато става дума за кооперация. По историята на имота, ако има наследяване, вследствие на придобиване, първоначално от наследодателя да кажем при решенията от поземлените комисии.

Изследва се собствеността още преди сделката и когато нотариусът има договор и ангажимент със страните да провери тежестите, може да се направи по-обстойна и предварителна проверка. Бих казал, че това е желателно да се направи още преди предварителния договор, тъй като предварителният договор е сериозен договор, който има обвързваща сила по отношение на основните неща, които са част и от окончателния договор – предмет, страни, продажба, срокове. Той е такъв важен договор, който обвързва страните, а пък никъде не се отбелязва към момента и не се знае за него и затова може би още преди предварителния договор е хубаво брокерът, адвокатът, нотариусът, който се ангажира с тези неща, да направи справка и да провери какво е състоянието на имота.“

В звуковия файл можете да чуете отговорите на нотариус Каменов на следните въпроси:

·  Кои документи подлежат на вписване?

·  Как се прави генерално пълномощно?

·  Как да оттеглим пълномощно?

·  Можем ли да се подпиша пред нотариус, ако не носим документ за самоличност?

·  Кои сделки са с удостоверяван материален интерес?

·  как участва в нотариално производство лице, което не разбира български език?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00