Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нотариус Камен Каменов отговаря на правни въпроси от слушатели

Тежести на имота, дължими данъци, генерално пълномощно

Снимка: Кирчо Стоичков

Нотариус Камен Каменов отговаря на въпроси, зададени от слушатели на БНР, в “Законът и Темида“.

По какъв начин се проверяват тежестите на имота, както и дължими данъци и други особености? – въпрос на Лариса Ламбрева от Созопол.

“Тежестите на имота се проверяват чрез справка в Имотния регистър или чрез вадене на удостоверение за тежести от службата по вписване. Вече може да се пусне и да се изиска и по електронен път. Към удостоверенията за тежести се прилагат необходимите документи, удостоверяващи правото на собственост. Откога е изграден един строеж, кога е завършен. Банките при ипотеките обикновено изискват 10-годишен срок назад, някой път и повече в историята.

Затова, когато вадим удостоверение за тежести, прилагаме цялата история по имота и собствеността, по неговото учредяване, по завършването, когато става дума за кооперация. По историята на имота, ако има наследяване, вследствие на придобиване, първоначално от наследодателя да кажем при решенията от поземлените комисии.

Изследва се собствеността още преди сделката и когато нотариусът има договор и ангажимент със страните да провери тежестите, може да се направи по-обстойна и предварителна проверка. Бих казал, че това е желателно да се направи още преди предварителния договор, тъй като предварителният договор е сериозен договор, който има обвързваща сила по отношение на основните неща, които са част и от окончателния договор – предмет, страни, продажба, срокове. Той е такъв важен договор, който обвързва страните, а пък никъде не се отбелязва към момента и не се знае за него и затова може би още преди предварителния договор е хубаво брокерът, адвокатът, нотариусът, който се ангажира с тези неща, да направи справка и да провери какво е състоянието на имота.“

В звуковия файл можете да чуете отговорите на нотариус Каменов на следните въпроси:

·  Кои документи подлежат на вписване?

·  Как се прави генерално пълномощно?

·  Как да оттеглим пълномощно?

·  Можем ли да се подпиша пред нотариус, ако не носим документ за самоличност?

·  Кои сделки са с удостоверяван материален интерес?

·  как участва в нотариално производство лице, което не разбира български език?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05