Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Панайот Рандев и позитивното образование

Панайот Рандев
Снимка: Ани Петрова, БНР

На 19 март ни напусна Панайот Рандев, училищен психолог с повече от 3 десетилетия практика, провел десетки изследвания, близо хиляда семинара и тренинги с хиляди участници у нас и в чужбина, създал, адаптирал и въвел десетки психологически тестове и програми за управление на човешките ресурси, консултиране и мениджмънт. 

Панайот Рандев е член на Дружеството на психолозите в република България, ръководител на фондация „Човек Плюс“ и „Институт Ре-Генезис“.

„Смисълът на неговия живот, посветен на училищната психология, беше да подпомага колегите, работещи като психолози в образователната система, да бъдат полезни, ефективни и съдействащи за успешното развитие на всички в образователните общности у нас, да допринася със своята работа те да се основават на доказано най-добрите международни професионални практики и стандарти, което да гарантира високо качество на тяхната работа и резултати от най-голяма полза за обществото.“ – написаха за него колегите му от Дружеството на психолозите.

Панайот Рандев беше отзивчив и ценен събеседник в рубриката „Всичко за образованието“ на програма „Христо Ботев“, винаги точен, аргументиран и отдаден на каузата за училище без напрежение, насилие и враждебност, а напротив, надграждащо качествата на всяко дете и преподавател, добронамерено и полезно. Той е един от професионалистите, които започват първо неформално в срещи и беседи да разговарят за необходимостта от промяна на образованието и които след 1989 г. подготвят новаторски модели за средното образование. Допринася много за въвеждането на длъжностите училищен психолог и педагогически съветник. 

Панайот Рандев съдейства и за сформирането на педагогическата служба и за въвеждащия тренинг на целия педагогически екип в експерименталното 151 СОУПИ, първото училище по авторски проект, си спомнят с благодарност колегите му от сдружение „Професионален форум за образованието“. Юрий Анджекарски, директор на 151 училище и председател на сдружението, и Катя Дойнова, директорка на 163 ОУ „Черноризец Храбър“ в София, където Рандев работи като училищен психолог в последните години, разказват за общата си работа и споделените моменти.

Разговора с Юрий Анджекарски и Катя Дойнова и интервюто с Панайот Рандев в рубриката „Всичко за образованието“ от 3 април 2018 г. можете да чуете от звуковите файлове.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Епизод 1: Божественият цвят на какаовото дърво

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте..

публикувано на 04.12.24 в 12:32
Д-р Антония Първанова

Медицината или политиката?

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..

публикувано на 03.12.24 в 16:25
„Свети Георги и ламята“ от Лилиан Стамболиева (15 г.), ПГ „П. Яворов“, гр. Петрич

Аудиокнига "Български светци, царе, герои – митове и легенди"

Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..

публикувано на 03.12.24 в 09:35
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20